اهمیت ورزش پس از عمل لیپوساکشن و بهترین زمان شروع آن

در عمل لیپوساکشن چربی‌های اضافی ران، کمر، گردن، پهلو، باسن، قفسه سینه، صورت، و ساق پا برداشته می‌‌شود. لیپوساکشن یک روش زیبایی سریع برای کاهش وزن است که دوران بهبود آن کوتاه می‌باشد. پس از اتمام جراحی بیمار باید انتظار درد و تورم را داشته باشد که این موارد نشان می‌‌دهد چه موقع می‌‌تواند فعالیت‌های خود را شروع کند. اگر از بخیه برای بستن برش استفاده شود احتمال بروز تورم وجود دارد که می‌تواند حدود ۸ تا ۱۰ هفته طول بکشد. در غیر این صورت در ۹۰ درصد از بیماران تورم ایجاد شده طی مدت یک ماه از بین می‌رود. بر اساس مفاهیم گذشته لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود درعوض لیپوساکشن روشی برای رفع توده‌های اضافه چربی در نقاط خاصی از بدن است. مراقبت‌های پس از لیپوساکشن بر اساس نمایه مخصوص هر بیمار، نوع بدن، و عوامل دیگری تعیین می‌شوند.

ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی پس از لیپوساکشن اهمیت بسیار زیادی دارد و بیمار باید سبک زندگی سالمی را انتخاب کند و نتایج حاصل از جراحی ثابت باشند. در لیپوساکشن، سلول‌های چربی از بدن خارج می‌شوند و هرگز بر نمی‌گردند اما گاهی اوقات تعدادی از سلولهای چربی باقی می‌‌مانند و در صورتی که بیمار تلاش برای حفظ تناسب اندام خود ننماید رشد می‌کنند و بزرگ خواهند شد. یکی از مزایای لیپوساکشن در اکثر نقاط بدن این است که مادامی که بیمار سعی کند تناسب اندام خود را حفظ کنند ظاهر ایجاد شده ثابت باقی می‌ماند. در صورتی که بیمار قصد داشته باشد پس از جراحی لیپوساکشن مجددا وزن خود را کاهش دهد باید از رژیم غذایی و برنامه ورزشی پیروی کند. بیمار باید به خاطر داشته باشد که بهبودی کامل بعد از شروع تمرینات ورزشی اهمیت بسیار زیادی دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

درباره لیپوساکشن بیشتر بدانید


لیپوساکشن می‌تواند به رفع توده‌های چربی از قبیل چربی پهلو و سایر چربی‌های برجسته بدن کمک کند. اما تحقیقات اخیری که در خصوص لیپوساکشن انجام شده نشان داده است که برداشتن چربی‌های ناحیه شکم می‌تواند شما را در معرض خطر تجمع چربی شکمی یا چربی احشایی قرار دهد. این نوع چربی اطراف اعضای داخلی شکم جمع می‌شوند و خطر بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش خواهند داد. شنیدن این خبر ناراحت کننده است، اما خبر خوب این است که ورزش کردن به طور منظم می‌‌تواند از بروز این عارضه پیشگیری نمایند. اگر شما قصد انجام لیپوساکشن را دارید باید بدانید که ورزش کردن پس از جراحی لیپوساکشن اهمیت بسیار زیادی دارد. پس از جراحی باید از هر نکته منطقی که می‌تواند به حفظ نتایج به ‌دست‌ آمده کمک کند، بهره بگیرید. در صورتی که پس از جراحی ورزش نکنید و رژیم غذایی سالمی را انتخاب نمایید وزن شما مجدداً افزایش خواهد یافت.

توصیه‌های قبل از انجام لیپوساکشن شامل چه مواردی است؟


رعایت چندین نکته قبل و بعد از جراحی لیپوساکشن به شما برای کسب بهترین نتایج کمک می‌‌کند. قبل از هر کاری یک جراح با تجربه را انتخاب کنید که دارای مدرک جراحی از انجمن جراحی پلاستیک باشد، رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید و به طور منظم ورزش کنید، دو هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف داروهای ضد انعقاد خون اجتناب کنید. افرادی که اضافه وزن دارند و بخش قابل توجهی از پوست آنها شل و افتاده شده است صرفا متقاضیان مناسبی برای درمان با لیپوساکشن محسوب نمی‌‌شوند.

بهبود یافتن پس از جراحی لیپوساکشن


همانگونه که به خوبی اطلاع دارید و نیازی به بیان مجدد آن نیست پس از لیپوساکشن باید روز به روز حال شما بهتر شود. بدین منظور باید به اندازه کافی استراحت کنید، رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید، و به اندازه کافی آب بنوشید. بهبود یافتن مهمترین بخش از فرآیند لیپوساکشن است و از ورزش کردن پس از لیپوساکشن اهمیت بیشتری دارد بنابراین اطمینان حاصل کنید که زمان مناسبی را برای بهبودی پس از جراحی به خود اختصاص می‌دهید. باید پس از جراحی انتظارات شما واقع گرایانه باشد. متقاضیان لیپوساکشن احساس می‌‌کنند که پس از لیپوساکشن باید به طور مداوم خود را وزن می‌کنند و وزن کاهش یافته را بسنجند اما باید به خاطر داشته باشید که این کار می‌‌تواند باعث ناامیدی شما شود. تا چند هفته پس از لیپوساکشن معمولاً وزن بیمار افزایش می‌‌یابد زیرا بدن است می‌‌کند از دفع آب جلوگیری نماید. همه بیماران باید پس از جراحی و در دوران بهبود کاملاً آرام و ریلکس باشند. شروع کردن زود هنگام تمرینات ورزشی می‌‌تواند باعث بروز اختلال در فرآیند بهبود شود این در حالی است که پس از اتمام دوران بهبود ورزش کردن و حفظ تناسب اندام اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

چرا باید پس از جراحی لیپوساکشن ورزش کنیم؟


لیپوساکشن می‌تواند باعث افزایش چربی در اطراف اعضای داخلی شکم شود اما رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن می‌تواند از بروز این مسئله پیشگیری نماید. زنانی که شکم خود را لیپوساکشن می‌‌کنند، به علت ورزش نکردن، شش ماه پس از جراحی افزایش چربی در اطراف اعضای حیاتی شکم خود می‌‌شوند. در عوض زنانی که دو ماه پس از جراحی شروع به ورزش می‌کنند دچار افزایش چربی شکم نخواهند. نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می‌‌دهد که لیپوساکشن به رفع چربی زیر پوست می‌‌پردازد و بدن سعی می‌کند برای جبران چربی از دست رفته آنها را در جای دیگری ذخیره نماید. بیماران باید از احتمال افزایش چربی در سایر نقاط بدن و خطرات بالقوه مرتبط با جراحی لیپوساکشن آگاه باشند. پزشک پس از جراحی لیپوساکشن از بیمار می‌خواهد که در فواصل زمانی منظم به ورزش کردن بپردازد. تحقیقات قبلی نشان داده است که جراحی لیپوساکشن می‌تواند باعث افزایش جدی چربی در سایر اعضای بدن شود بنابراین ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی اهمیت بسیار زیادی خواهد یافت. ورزش کردن پس از لیپوساکشن می‌‌تواند از افزایش چربی شکم پیشگیری نماید.

یک ماه پس از جراحی لیپوساکشن چه باید کرد؟

باید تا یک ماه پس از جراحی لیپوساکشن از انجام دادن فعالیت‌های جسمانی سنگین مانند دویدن خودداری کنید. برخی از بیماران می‌‌توانند چند روز پس از لیپوساکشن به آهستگی راه بروند، اما این مسئله به سطح درد بیمار بستگی دارد زیرا آستانه تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است ممکن است آنچه در یک بیمار باعث بروز درد در هنگام راه رفتن می‌شود برای یک بیمار دیگر کاملاً قابل تحمل باشد. پزشک به بیمار توصیه می‌‌کند که یک تا دو روز پس از لیپوساکشن شروع به راه رفتن کند این روند را ادامه دهد. بیمار باید از استراحت مطلق پس از جراحی اجتناب کند زیرا احتمال تشکیل لخته خون در پا و ریه او وجود دارد.

ورزش‌های مناسب پس از لیپوساکشن شامل چه مواردی است؟


همان گونه که می‌‌دانید پس از جراحی لیپوساکشن به دوران بهبود نیاز دارید بنابراین بهتر است از تمرینات ورزشی سبک بهره بگیرید تا بتوانید به تدریج فعالیت‌های جسمانی منظمی را شروع نمایید. در بخش زیر به چند نمونه تمرین پیشنهادی اشاره می‌کنیم که می‌توانید پس از جراحی از آنها بهره بگیرید.

تمرینات ایروبیک

بهترین نوع تمرینات ورزشی که می‌توانید دو روز پس از جراحی انجام دهید، تمرینات ایروبیک از قبیل پیاده روی است. برای پیشگیری از تشکیل لخته خون در ریه و پاهای خود در منزل یا اطراف آن کمی راه بروید. در این دوران گوش دادن به بدن و فشار نیاوردن به خود به ویژه اگر دچار درد شدید، یا سرگیجه داشتید اهمیت بسیار زیادی دارد. حداقل سه هفته (یا بیشتر) صبر کنید و پس از ارزیابی شرایط خود شروع به انجام دادن تمرینات سنگین ایروبیک از قبیل دویدن، دوچرخه‌ سواری، یا رقص نمایید. باید صبر کنید تا به طور کامل بهبود یابید و از فشار آوردن به نقاط تحت جراحی اجتناب کنید.

انجام دادن تمرینات مقاومتی

اگرچه دوران بهبود در افراد مختلف متفاوت است، می‌توانید پس از جراحی لیپوساکشن تمرینات استقامتی را شروع کنید. همانند تمرینات ایروبیک، باید به آرامی به انجام تمرینات استقامتی بپردازید و به تدریج آن را به یک بخش دائمی از فعالیت‌های روزمره خود تبدیل کنید. انجام دادن تمرینات استقامتی برای افرادی که جراحی لیپوساکشن انجام داده‌اند توصیه می‌شود زیرا به سفت شدن پوست آنها کمک می‌نماید. بنابراین یک راه حل طبیعی و سالم برای رفع شل شدگی پوست پس از لیپوساکشن در اختیار شما قرار می‌گیرد. حداقل باید دو ماه صبر کنید تا بتوانید تمرینات سنگین استقامتی را انجام دهید.

تمهیدات پس از جراحی لیپوساکشن شامل چه مواردی است؟

رژیم غذایی در کنار برنامه جامع ورزشی پس از جراحی لیپوساکشن اهمیت زیادی دارد و به حفظ تناسب اندام بدن شما کمک شایانی خواهد کرد. رژیم غذایی شما باید عمدتاً شامل میوه، سبزیجات، غلات کامل، و گوشت کم چربی باشد. باید در طول هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه تمرینات متوسط ایروبیک را انجام دهید یا آنکه ۷۵ دقیقه با انجام تمرینات سنگین بپردازید. در صورتی که دچار درد قفسه سینه، کوتاه بودن تنفس، و تپش قلب شدید باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *