برداشتن خال های گوشتی و سطحی با روش های نوین و بدون بازگشت

خال

اصطلاح خال گوشتی معمولا برای توصیف بسیاری از زائده‌های پوستی مختلف بکار می‌روند. خال‌های گوشتی (خال مادرزادی) در بسیاری از موارد خوش خیم هستند و در برخی موارد ممکن است بدخیم باشند. انواع مختلف خال‌های گوشتی عبارتند از: کک و مک، لک، خال سطحی، ترکیبی و درون پوستی. برخی خال‌ها دارای مویرگ، رگ، مو و رنگدانه بوده و همچنین برخی دیس پلاستیک (غیرعادی) و برخی بدخیم هستند. تمام خال‌ها باید زیر لنزهای بزرگنمایی به‌دقت بررسی و معاینه شوند. برخی حتی ممکن است به بیوپسی یا نمونه‌برداری نیاز داشته باشند. تصمیم نهایی برای تعیین نوع درمان به تشخیص پزشک، نوع خال و محل رویش آن بستگی دارد. برخی مواقع خال‌ها باید جراحی شوند، گاهی از طریق لیزر درمان می‌شوند و در برخی مواقع اگر بیمار به سرطان پوست یا ملانوما مبتلا باشد باید کاملا از روی پوست برداشته شوند.

خال‌ها ضایعات پوستی برجسته هستند که توسط پیگمنت‌های پوستی موسوم به ملانوسیت بوجود می‌آیند. خال‌ها بسیار شایع هستند و ممکن است در طول دوره کودکی و نوجوانی مشاهده شوند. این ضایعات ممکن است به صورت تک و یا گروهی رشد کنند. خال‌های گوشتی به رنگ قهوه‌ای و سیاه هستند. با وجود این‌که خال‌ها اغلب خطرناک نیستند اما از آن‌جایی که موجب خجالت می‌شوند بسیاری از افراد دوست دارند آن‌ها را از روی صورت بردارند.

برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید

خال‌ گوشتی چیست؟


خال‌ گوشتی چیست

برخی اصطلاح نشانه زیبایی را بیشتر می‌پسندند. خال‌های گوشتی در اصطلاح پزشکی خال ملانوسیتی مادرزادی نامیده می‌شوند. خال‌ها ممکن است به رنگ‌های برنزه، قهوه‌ای، سیاه، قهوه‌ای مایل به قرمز، قرمز، بنفش، رنگ پوست، مسطح یا برجسته باشند. بیشتر خال‌ها کوچکتر از پاک‌کن هستند (قطر آن‌ها حدود یک دوم اینچ یا 1.30سانتی‌متر). خال‌های خاص تیره رنگ هستند و به دلایل مختلف نظیر قرارگرفتن درمعرض نورخورشید و بارداری بیشتر نمایان می‌شوند. خال‌های گوشتی ممکن است در هر قسمتی از پوست ازجمله پوست سر، گوش‌ها، پلک‌ها، لب‌ها، کف دست‌ها، کف پاها، دستگاه تناسلی، نواحی مقعد رشد کنند. خال‌های ملانوسیتی متشکل از توده ملانوسیت‌ها هستند. ملانوسیت‌ها به سلول‌های تولید کننده رنگدانه پوست اتلاق می‌شود. البته ضایعات پوستی دیگری نظیر کراتوسیز،، تگ‌های پوستی، درماتوفیبروما، لک‌های خورشیدی و کک و مک هم وجود دارد که شبیه خال‌ها هستند. در این مقاله منظور از خال‌های گوشتی همان خال‌های ملانوسیتی است.

خال چگونه بوجود می‌آید و عوامل خطرزا که موجب رشد خال‌های گوشتی می‌شوند چیست؟


ژن‌هایی که از والدین به ارث می‌بریم و همچنین میزان قرار گرفتن در معرض نورخورشید (خصوصا در طول کودکی) از عوامل مهم در شکل‌گیری خال‌ها هستند. هرچه پوست بیشتر درمعرض نور خورشید باشد احتمال رشد خال‌ها بیشتر می‌شود. البته ناگفته نماند که برخی مواقع خال‌ها در نواحی نظیر کف دست‌ها، کف پاها و آلت تناسلی که کمتر نورخورشید را می‌بینند نیز ممکن است نمایان شوند. خال‌ها و کک و مک (افلیدس) معمولا تیره‌تر از نواحی اطراف هستند. خال‌ها ممکن است برجسته یا کاملا مسطح باشند درحالی‌که کک و مک‌ها همیشه مسطح هستند. کک و مک و “لکه‌های خورشید” (که در اصطلاح پزشکی لنتیجن نامیده می‌شوند) معمولا به‌دلیل افزایش میزان پیگمنت‌های تیره پوست موسوم به ملانین رخ می‌دهند. خال‌ها اغلب در پوست و صورت افرادی که مستعد کک و  مک هستند رشد می‌کنند. کک و مک‌ها ضایعات مسطحی هستند که به رنگ برنزه، قرمز کمرنگ و قهوه‌ای روشن بوده و معمولا در طول ماه‌های تابستان و روزهای آفتابی نمایان می‌شوند. این ضایعات پوستی معمولا در افرادی که پوست روشن دارند بیشتر بروز می‌کنند. بیشتر افراد با موهای بلوند و قرمز رنگ، چشم‌های سبز و آبی بیشتر مستعد این نوع اختلالات پوستی هستند. دوری از نورخورشید یا محافظت پوست از نور خورشید با روش‌های مختلف نظیر استفاده منظم از کرم ضدآفتاب ممکن است در از بین بردن برخی از انواع خال‌ها و کک و مک‌ها مفید باشد.

انواع خال‌های گوشتی کدامند؟


3 نوع یا گروه اصلی خال‌های گوشتی عبارتند از: خال‌های منظم و متقارن، خال‌های غیرمنظم و خال‌های سرطانی

خال‌های غیرمنظم معمولا خال‌های غیرعادی نیز نامیده می‌شوند.

خال‌های منظم

این نوع خال‌ها عموما خوش‌خیم و بی‌ضرر هستند. از ویژگی این خال‌ها می‌توان به تقارن، داشتن لبه‌های منظم و رنگ یکنواخت اشاره کرد. خال‌های منظم به اندازه پاک‌کن یا حتی کوچکتر از آن هستند. این نوع خال‌ها ممکن است مسطح یا برجسته باشند. رشد مو در اطراف خال‌های منظم نشانه سرطانی بودن آن نیست.

خال‌های نامنظم یا غیرعادی

این نوع خال‌ها معمولا نامتقارن هستند، کناره‌های نامنظم دارند، رنگ آن‌ها مختلف و سایز آن‌ها بزرگتر از پاک‌کن است. خال‌های نامنظم اغلب مسطح یا تقریبا مسطح هستند. وجود بیش از 20 تا 25 خال نامنظم روی پوست ممکن است خطر ابتلا به بیماری ملانوم را افزایش دهد. یک خال بزرگتر از 8 تا 10 اینچ (20 تا25 سانتی‌متر) ممکن است با خطر ابتلا به سرطان پوست یا همان ملانوما همراه باشد. خال‌های نامنظم نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری ملانوم در طول زمان هستند. البته لازم به ذکر است که این نوع خال‌ها به‌ندرت به ملانوم یا سرطان تبدیل می‌شوند.

خال‌های سرطانی موسوم به ملانوما

خال‌های سرطانی معروف به ملانوما بسیار نامنظم بوده و اغلب نامتقارن هستند. به‌ندرت پیش می‌آید که خال‌های منظم با گذشت زمان به خال‌های سرطانی تبدیل شوند. اما نکته مهم این است که باید به دقت مراقب تغییر شکل و ظاهر غیرعادی همه خال‌ها باشیم. افرادی که بیشتر از 50 خال یا تعدادی خال نامنظم روی پوست دارند برای تشخیص زودهنگام خال‌های نامنظم یا سرطانی باید ماهی یکبار برای معاینه پوست و حداقل سالی یکبار برای معاینه خال‌های کل بدن به متخصص پوست مراجعه نمایند.

  • نامتقارن
  • کناره‌های نامنظم
  • تغییر رنگ
  • قطر بزرگتر از پاک‌کن
  • تکامل، تغییر یا رشد ناگهانی خال جدید

چگونه می‌توان تشخیص داد که یک خال گوشتی سرطانی است؟


در وهله اول پزشک باید خال را با دقت معاینه کند. اگر احساس کند که خال غیرطبیعی است یا از بافت خال نمونه‌برداری می‌کند یا خال را به‌طور کامل از روی پوست برمی‌دارد. البته گاهی ممکن است پزشک بیمار را برای انجام این کار به یک درماتولوژیست- متخصص پوست- ارجاع دهد. سپس نمونه بافت خال برای بررسی دقیق به آزمایشگاه ارسال می‌شود. این مرحله بیوپسی یا همان تکه‌برداری نام دارد. اگر نتیجه مثبت باشد، خال سرطانی است و باید برای از بین بردن سلولهای سرطانی کل خال و ناحیه اطراف آن تخلیه شوند.

چه کسانی بیشتر روی صورتشان خال دارند؟


خال‌های گوشتی نامنظم ممکن است در هر قسمتی از بدن رشد کنند اما عمدتا در نواحی از پوست که بیشتر در معرض نورخورشید هستند خصوصا قسمت فوقانی کمر و شانه‌ها که بیشتر دچار آفتاب‌سوختگی میشوند نمایان می‌گردند. خطر ابتلا به ملانوما در پوست نواحی شانه، بالای کمر، سر و گردن که درمعرض نور خورشید هستند بیشتر می‌باشد. به‌دلیل این‌که استعمال کرم‌های ضدآفتاب در داخل گوش‌ها مشکل است و از طرفی گوش‌ها نیز درمعرض نورخورشید هستند این ناحیه از بدن نیز می‌تواند محل رشد خال‌های نامنظم باشد. خطر ابتلا به خال‌های گوشتی نامنظم در زنان خصوصا در اندام تحتانی و ساق پای آن‌ها بیشتر است. وجود هر خال گوشتی جدید یا تغییر در خال نامنظم باید دراسرع وقت تحت معاینه و ارزیابی پزشکی قرار گیرد.

برداشتن خال گوشتی چگونه است؟


راههای گوناگونی برای از بین بردن خال‌ها با توجه به نوع آنها وجود دارد که عبارتند از:

کرم‌ها

کرم‌ها

کرم و سرم‌های زیادی وجود دارند که بدون نسخه و یا با تجویز قابل تهیه بوده و حاوی اسیدهایی هستند که موجب از بین رفتن خال‌ها می‌شوند. این محصولات را باید معمولا به مدت چندین هفته استفاده نمود و هنگام استعمال مراقب بود تا به پوست اطراف خال آسیبی نرساند. در بسیاری از موارد این نوع درمان‌ها خیلی تاثیرگذار نیستند و درنهایت بیمار مجبور می‌شود برای از بین بردن خال‌ها به سراغ‌ روش‌های موثرتر برود.

کرایوتراپی

کرایوتراپی

این روش که به ” فریزکردن” نیز معروف است با استعمال نیتروژن مایع روی خال گوشتی صورت می‌گیرد. نیتروژن مایع درنهایت موجب از بین رفتن بافت سرطانی شده و رشد آن را متوقف خواهد کرد. کرایوتراپی ممکن است با درد و برخی مواقع تشکیل زخم توام باشد.

جراحی برداشتن خال

جراحی برداشتن خال

از آن‌جایی که از طریق جراحی رشد خال‌های گوشتی سریعتر متوقف می‌شود این نوع درمان یکی از رایج‌ترین روش‌های برداشتن خال می‌باشد. جراحی برداشتن خال به 2 صورت انجام می‌شود. اولین روش شامل تراشیدن یا برداشتن لایه رویی خال است. این روش معولا برای خال‌های برجسته بکار می‌رود و از آن‌جایی که در این روش سلول‌های آسیب دیده که ممکن است در زیر سطح پوست وجود داشته باشند از بین نمی‌روند خیلی توصیه نمی‌شود.

جراحی با چاقو

در این روش نه‌تنها رشد سلول‌های سرطانی از بین می‌رود بلکه بافت‌های اطراف خال نیز تخلیه می‌شوند و می‌توان مطمئن شد که تمام سلول‌های آسیب دیده برداشته شده و احتمال رشد مجدد خال کمتر شده‌است. جراحت ناشی از جراحی بسته به سایز خال گوشتی ممکن است به بخیه نیاز داشته باشد. جراحی خال تاحدودی با درد توام است و ممکن است به‌مدت چند روز بعد از عمل بیمار شاهد سرخی و تورم، حتی اسکار باشد.

جراحی با برق

جراحی با برق

در این روش با کمک یک چاقوی کوچک قسمت برجسته خال ( بخش بالای سطح پوست) برداشته می‌شود و سپس با واردکردن سوزن برقی بافت‌های زیر سطح پوست از بین می‌روند. در روش جراحی با برق امکان تشکیل اسکار وجود دارد.

درمان‌های لیزری

لیزر

درمان‌های لیزری روش نسبتا جدید در برداشتن خال‌های صورت است. برخی افراد این روش را کاملا موفق ارزیابی کردند. برای از بین بردن خال‌های صورت و بدن با لیزر باید ابتدا ناحیه اطراف خال را به‌صورت موضعی بی‌حس کرد. مرحله بعد شامل تابش مستقیم پرتوهای نور لیزر به خال، کاهش رنگدانه قهوه‌ای و درنهایت تخریب بافت آسیب‌دیده است. برخی از پزشکان معتقدند که لیزر در درمان خال‌های کوچکتر موثر است و از آن‌جایی که نور لیزر قدرت نفوذپذیری زیاد در عمق پوست را ندارد این روش همیشه در از بین بردن خال‌های گوشتی خیلی عمیق نتیجه‌بخش نیست.

الکترولیز پیشرفته

الکترولیز پیشرفته

الکترولیز یکی از روش‌های سریع و بدون درد در برداشتن خال‌های گوشتی است. بیشتر جلسات الکترولیز 15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد و خطر تشکیل اسکار صفر یا بسیار کم است. اساسا، تابش گرما به سطح خال، خونرسانی را متوقف کرده و از رشد خال جلوگیری می‌کند. برخی مواقع خصوصا در خال‌های گوشتی بزرگ ممکن است به 2 تا 3 جلسه درمان نیاز باشد. درصورت تمایل به نگهداشتن خال روی صورت از طریق الکترولیز می‌توان موهای روی خال را از بین برد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ” برداشتن خال با الکترولیز” را مطالعه کنید.

سوالات متداول


متخصص پوست چگونه خال‌های گوشتی را از بین می‌برد؟

یک متخصص پوست با تجربه و دانش خود می‌تواند به‌راحتی و بدون خطر خال را از روی صورت بیمار بردارد. یک درماتولوژیست برای انتخاب روش مناسب برداشتن خال، قبل از هر چیزی باید خال را با دقت بررسی و معاینه کند. سپس برای کاهش درد ناشی از درمان از داروی بی‌حسی استفاده میکند. بعد از برداشتن خال، با کمک گرما و نورهای ویژه رگ‌های خونی زیر سطح پوست را مسدود کرده و ناحیه درمان را ایمن می‌کند.

آیا برداشتن خال دردناک است؟

روش برداشتن خال گوشتی علی‌رغم درد کمی که دارد نوعی تست قدرت تحمل است برای افرادی که آستانه تحمل درد آن‌ها پایین است. قبل از جراحی به‌منظور کاهش درد می‌توان از کرم‌های بی‌حس کننده پوست استفاده نمود. درصورت استعمال کرم‌های بی‌حس کننده حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

بعد از جراحی برداشتن خال چه کاری باید انجام داد ؟

پمادی که پزشک تجویز کرده را باید روی ناحیه درمان استعمال نمود. درصورت درمان با لیزر ممکن است به مراقبت بعد از درمان نیاز باشد. اما با این وجود برش‌های جراحی و بخیه‌ها باید کنترل و نظارت شوند. بعد از جراحی باید مراقبت‌های بعد از برداشتن خال را به خاطر سپرد:

  • مرطوب نگهداشتن پوست برای پیشگیری از تشکیل اسکار
  • ماساژ ناحیه درمان شده به‌مدت 2 الی 5 دقیقه در طول روز
  • نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز برای حفظ آب پوست
  • ترک موقت تمرینات ورزشی متداول
  • اجتناب از قرارگرفتن در معرض نورخورشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *