بلفاروپلاستی (جراحی پلک):به منظور رفع افتادگی و پف چشم

بلفاروپلاستی (جراحی پلک) به منظور رفع افتادگی و پف چشم

بلفاروپلاستی شامل عمل جراحی پلاستیک برای اصلاح نقص‌ها، ناهنجاری‌ها و اصلاح افتادگی پلک است که همچنین در زیبایکردن نواحی اطراف چشم نیز کاربرد دارد. در روش بلفاروپلاستی از طریق برش و برداشتن و یا تغییر موقعیت‌ دادن (یا هر دو) بافتهای مازادی همچون پوست و چربی آدیپوسیت و تقویت بافتهای عضلات و تاندون مربوطه مشکلات زیبایی و عملکردی نواحی اطراف چشم شامل قسمتهای ابرو تا قسمت فوقانی گون را برطرف‌می‌کند.

چه زمانی نیاز به عمل بلفاروپلاستی است؟


در اکثر موارد اگر پوست شل پلک بالا به اندازه‌ای دچار افتادگی شود که برای دید فرد به هنگام رانندگی یا انجام سایر فعالیت‌های بصر مشکلی ایجاد کند. برای حذف این افتادگی پوست از لیفت عملکردی چشم استفاده‌ می‌شود. یکی دیگر از مشکلات عملکردی ناشی از افتادگی پلک بالا و یا پایین مزاحمت برای زدن عینک یا لنزهای تماسی است. سایر شرایط پزشکی که ممکن‌است نیازمند عمل جراحی پلک باشند، عبارتند از:

 • سوزش ناشی از افتادگی بیش از حد پوست پلک بعلت اصطکاک با همدیگر
 • ناراحتی در قسمت پیشانی  بعلت استفاده بیش از حد از عضلات که تلاش‌‌می‌کند تا پوست افتاده را از اطراف پلک بالا بیندازد.

هنگامی که لبه پلک بیش از حد پایین بیفتد و جلوی بخشی از مردمک چشم را بگیرد می‌تواند مانع دید فرد شود. در اکثر موارد، افتادگی پلک بالا ناشی از پیری ساختارهای معمولی است. به طور معمول، تاندون عضله بالابرنده پلک دچار کشیدگی‌شده و باعث افتادگی پلک می‌شود. جراحی اصلاح افتادگی پلک بالا شامل ترمیم تاندون کش‌ آمده است.

جراحی پلک مناسب چه کسانی است؟


 اگر دچار افتادگی بیش از حد پوست در اطراف چشم هستید که عمدتاً ناشی از بالارفتن سن است می‌تواند به بلفاروپلاستی بعنوان یک راه‌حل برای این مشکل فکر کنید. در صورتی که فرد به مشکلات دیگری همچون پف‌کردن چشم بدلیل آلرژی و ورم مبتلا باشد این احتمال وجود دارد که افتادگی پوست اطراف چشم وی تشدید نیز شود. افتادگی پلک بسته به علت ایجاد آن می‌تواند به صورت‌های زیر دسته‌بندی شود:

 • پتوز نوروژنیک
 • پتوز میوژنیک
 • پتوز آپونوروتیک
 • پتوز مکانیکال

(منبع: مقاله درمان و رفع افتادگی پلک: جراحی (عمل) و خانگی از سایت دکتر یادگاری)

چگونه می‌توان برای انجام جراحی بلفاروپلاستی آماده‌شد؟


قبل از روز عمل و مخصوصا اگر از بیهوشی عمومی در این روش استفاده‌ شود احتمالا از شما خواسته‌شود که مراحل زیر را انجام‌ دهید:

 • در صورتی که پزشک از شما بخواهد باید مصرف سایر داروهای دیگر را که ممکن‌است باعث رقیق‌شدن خون شده و مانع از لخته‌شدن به طور طبیعی می‌شود، متوقف‌کنید. این داروها شامل داروهای مسکن از جمله آسپرین و ایبوپروفن می‌باشد. بیاد داشته‌باشید که باید یک یا دو هفته قبل از جراحی مصرف این داروها را متوقف‌ کنید تا احتمال خونریزی بیش از حد در طول جراحی کاهش‌ یابد.
 • شب قبل از عمل جراحی یک غذای سبک مانند سوپ بخورید.
 • بعد از نیمه‌شب هیچ آشامیدنی و یا خوراکی مصرف‌ نکنید.
 • صبح روز عمل جراحی باید از داروهای ضروری مانند قرص‌های فشار خون به همراه مقدار اندکی آب استفاده‌کنید.
 • در روز جراحی آرایش‌ نکنید.
 • از همراه داشتن فردی در روز عمل جراحی اطمینان حاصل‌کنید تا به شما در رفتن به منزل کمک‌کند و در طی چندین ساعت اولیه پس از جراحی از شما مراقبت‌کند.

معمولا روش بلفاروپلاستی در کلینیک یا در مطب پزشک انجام‌ می‌شود و نیازی به بستری‌شدن ندارد مگر اینکه قصد انجام چندین روش پیچیده زیبایی در آن روز را داشته‌ باشید.

روش بلفاروپلاستی


روش بلفاروپلاستیروش بلفاروپلاستی 1

بلفاروپلاستی را می‌توان بر روی پلک‌های فوقانی، پلک‌های پایین و یا هر دو پلک و بطور همزمان انجام‌ داد. از آنجایی که در بلفاروپلاستی برش‌ها در داخل پلک بالا و پایین ایجاد می‌شوند لذا پس از عمل جراحی، هیچگونه زخمی قابل‌ مشاهده نخواهد بود. در طول جراحی، برشها در چین‌ خوردگی‌های طبیعی پلک، در چین پلک فوقانی و درست در زیر مژه‌ها یا پشت پلک پایین ایجاد‌ می‌شوند. به این ترتیب می‌توان گفت که تقریبا پس از بهبودی، برش‌ها غیر قابل تشخیص خواهند بود.
در حالی که در حین جراحی بلفاروپلاستی دراز‌ کشیده‌اید، جراح با استفاده از علامت‌های دقیق محل برداشتن لایه‌های پوست و چربی‌های اضافی را مشخص‌ می‌کند. همچنین ممکن‌ است در این جراحی نیاز به برداشتن برخی از عضلات زیرین نیز باشد. این بافت‌ها به کمک ابزار‌های جراحی مانند اسکنپال‌ها، قیچی جراحی، دستگاه‌های برش با فرکانس رادیویی و گاهی برش لیزری برداشته‌ می‌شوند. پس از اتمام جراحی، به آرامی و با دقت بافت‌ها را به همدیگر بخیه و یا چسب‌زده می‌شوند تا نواحی اطراف ابروها و پلک‌ها دوباره صاف و پیکره‌بندی شود. در طی این بلفاروپلاستی، جراح بر اساس ارزیابی‌های پیش از عمل از روی عواملی همچون ساختار زیرین عضله صورت، ساختمان استخوان و تقارن ابروهای فرد تصمیم‌ می‌گیرد که چقدر پوست، عضله و یا چربی برداشته‌ شود. غالباً باید در بیماران مبتلا به خشکی چشم، بافت کمتری برداشته‌ شود تا  از قرار‌ گرفتن بیشتر چشم در معرض هوا که می‌تواند منجر به تشدید علائم‌ شود، جلوگیری‌ شود. همچنین ممکن‌ است که جراح برای بهبود بلفاروپلاستی از یک لیزر دی اکسید کربن برای بازسازی سطح پوست و هموار کردن هرگونه چین‌و‌چروک باقیمانده در اطراف پلک و ابرو استفاده‌کند. در مواردی که ابروها نیز دچار افتادگی باشند احتمالاً استفاده از روشی برای بالاکشیدن ابرو بنام لیفت ابرو نیز مناسب باشد. لیفت یا بالاکشیدن ابرو شامل ایجاد برش در اسکالپ و سفت‌کردن پوست برای بلندکردن ابرو است.

دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟


پس از لیفت چشم از پماد آنتی‌بیوتیکی موضعی استفاده‌می‌شود. در این روش به ندرت به بخیه‌زدن چشم نیاز است.

 • در روز اول، باید در هر ساعتی که بیدار هستید بمدت 10 تا 15 دقیقه از پک یخ‌ استفاده‌ کنید. یخ باعث کاهش تورم و کبودی شده و آنها را به حداقل ممکن می‌رساند. در روز دوم، هرچند ساعت یکبار پک یخ را به‌مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی محل مورد نظر بگذارید.
 • بعد از 48 ساعت، از کمپرس‌های گرم برای تسریع در روند بهبودی استفاده‌ کنید. چشم پزشک در مورد اینکه چه داروهای مسکنی باید مصرف‌کنید به شما آموزش‌های لازمه را  می‌دهد. اکثر افراد از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده‌ می‌کنند. معمولاً به ندرت پیش‌ می‌آید که نیاز به مسکن‌های مواد مخدر باشد. در اوایل طول دوره بهبودی باید انتظار ناراحتی و درد خفیفی را داشت اما در صورتی که شدت درد زیاد باشد و یا تغییرات بینایی رخ‌دهد باید بلافاصله با جراح تماس‌ بگیرید.
 • در طول دوره نقاهت، بخصوص در چند روز اول بعد از بلفاروپلاستی، چشمان فرد دچار کبودی و سرخی همراه با ورم می‌شود. حتی ممکن‌ است که سفیدی چشمان نیز قرمز و خونین شود. شاید چندین هفته طول‌ بکشد تا فرد بهبودی کامل خود را بدست‌ آورد لذا در این مدت نباید از مواد آرایشی در اطراف چشم استفاده‌ کنید.
 • هنگامی که تورم پلک به اندازه کافی فرونشت بطوری که مانع استفاده از لنز نشود می‌توانید دوباره از لنز در چشمان خود استفاده‌ کنید. اگر فردی عینکی هستید در اینصورت می‌توانید در هر زمانی بعد از جراحی از آنها استفاده‌ کنید اما به هنگام گذاشتن عینک احتیاط‌ کنید. در اغلب موارد، نخ‌های استفاده‌ شده در این روش در چهار تا هفت روز بطور خودبخودی حل‌شده و نیازی به حذف یا کشیدن بخیه نیست. اما در صورتی که از نخ‌های غیر حل‌شونده استفاده‌ شد جراح حدود یک هفته بعد از عمل بخیه‌ها را بیرون می‌کشد.

اکثر افرادی که تاکنون تحت عمل جراحی پلک قرار گرفته‌اند در خصوص نتایج حاصل از آن اعلام رضایت و بهبودی کرده‌اند. اغلب افرادی که بینایی آنها بدلیل افتادگی  پوست مختل‌شده‌ بود پس از انجام بلفاروپلاستی دوباره وضعیت بینایی خود را بصورت بهبود یافته بدست‌ آورده‌اند.

نتیجه‌ی عمل جراحی بلفاروپلاستی کی قابل‌مشاهده‌ است؟


نتایج نهایی عمل جراحی پلک (لیفت پلک) در عرض چند هفته ظاهر‌ می‌شود. در حالی که جراحی پلک چشم نمی‌توان مانع از پیری فرد شود اما معمولا نتایج این روش از ماندگاری زیادی برخوردار است. ماندگاری نتایج حاصل از جراحی پلک بالایی می‌تواند از چندین سال تا آخر عمر باشد اما عمل جراحی پلک پایین در موارد نادری نیاز به تکرار دارد.

آیا عمل جراحی زیبایی بلفاروپلاستی عوارض دارد؟


یکی از عوارض احتمالی جراحی پلک ناتوانی موقتی در بستن کامل پلکها است به عبارتی دیگر ‌ممکن‌ است که چشمان فرد بطور غیر طبیعی خشک شوند.
معمولا این حالت پس از گذشت چند هفته یا چند ماه برطرف‌ می‌شود اما در طی این دوران لازم است که از درمان‌هایی نظیر قطره‌ها و مرطوب‌کننده‌های چشم و یا حتی خیس‌ کردن چشمان بصورت بسته در شب جهت روانکاری استفاده‌ کنید. بعضی از جراحان بعد از گذشت چند هفته از کشیدن بخیه‌ها، پلک‌های بیمار را ماساژ‌ می‌دهند تا پوست باقی‌ مانده نرم‌‌ شده و امکان بهتر بسته‌ شدن پلک‌ها فراهم‌ شود. اگر این شرایط تا بیش از دو یا سه ماه ادامه‌ داشته باشد شاید برای بازسازی پوست جهت بستن کامل پلک بر روی چشم نیاز به استفاده از روش‌های اضافی نیز باشد.

سایر عوارض احتمالی بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • از دست دادن بینایی بر اثر خونریزی رتروبولار
 • عفونت پلک
 • دو بینی ناشی از مشکلات مربوط به هماهنگی چشم
 • اسکار قابل‌ مشاهده ناشی از عمل جراحی
 • قرار گرفتن پلک در موقعیت نامناسب و نادرست
 • عدم اصلاح (عدم برداشتن پوست اضافی به مقدارکافی)
 • اصلاح بیش از حد (برداشتن مقدار زیادی از پوست)
 • بی‌حسی در پلک‌ها

همانطور که قبلاً هم ذکر شد هرگاه پس از عمل جراحی دچار علائمی همچون درد شدید و یا تغییر در بینایی شدید باید بلافاصله به پزشک جراح مراجعه‌ نمایید.

هزینه عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟


هزینه عمل جراحی بلفاروپلاستی بسته به محل سکونت فرد، جراح، تخصص جراح، امکانات محل انجام عمل جراحی و وسعت جراحی پلک متغیر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *