جراحی زیبایی فک و چانه برای زاویه سازی و متقارن کردن اجزای صورت

جراحی فک

یک صورت متقارن از نظر همه مطلوب و زیبا است. در حقیقت، سخت است که بدون داشتن یک خط فک برجسته و برآمدگی کافی چانه، ‌بسیار جذاب به نظر برسیم. تقریباً همه ستارگان مشهور سینما یا مدل‌ها در گذشته یا در حال حاضر، چه بطور طبیعی و چه بهبود یافته، خط فک کاملاً مشخص و برجسته دارند. برجسته کردن چانه با استفاده از جراحی پروتز می‌تواند ساختار اصلی صورت را تغییر داده، تقارن بهتری برای ویژگی‌های صورت فراهم کند. واژه خاص پزشکی منتوپلاستی و ژنیوپلاستی برای اشاره به کاهش و افزایش موادی به چانه بیمار بکار می‌رود. این کار به شکل کاهش برجستگی چانه یا گرد کردن چانه با استئوتومی (برش استخوان) و یا برجسته کردن چانه با استفاده از پروتز انجام می‌شود. این عمل اغلب، همزمان با عمل بینی برای کمک به تقارن و تناسب صورت انجام می‌شود. برجسته کردن چانه ممکن است با دستکاری استخوان فک (مندیبل) بدست آید و برجسته سازی که از این تکنیک استفاده می کند، اصلاح قابل توجه بیشتری را نسبت به استفاده از ایمپلنت‌های پروتزی فراهم می‌کند.

جراحی چانه چیست؟


جراحی چانهجراحی چانه یا منتوپلاستی، یک عمل جراحی برای تغییر شکل چانه با بزرگ‌تر کردن چانه با کمک پروتز یا جراحی کوچک‌تر کردن چانه با تغییر استخوان است. جراحی پلاستیک و دیگر روش‌های ساده‌تر که در مطب انجام می‌شود، می‌تواند اغلب در خط پایین فک و ناحیه چانه انجام شود تا تناسب صورت را بهبود بخشیده و به بیمار کمک کند تا اعتماد به نفس و عزت نفس خود را باز یابد. این نوع از مداخلات پزشکی بطور مداوم توسط جراحان پلاستیک معتبر برای بهبود هارمونی ویژگی‌های صورت پیشنهاد می‌شود و تقارن چانه / فک/ گونه / پیشانی را اصلاح می‌کند.
گاهی اوقات می‌توان استخوانی از فک را با انجام عملی به نام منتوپلاستی یا ژنیوپلاستی به سمت جلو جا‌به‌جا کرد. روش جایگزین این، استفاده از پروتزهای سیلیکونی شکل داده شده، است که می‌تواند برجستگی بیشتری به چانه بدهد. و برعکس، می توان استخوان را برداشت تا چانه‌ای که برجستگی بیش از حد دارد، کوچکتر کرد. علاوه بر این، برای بهبود مشکلات حرکتی یا انسداد جویدن یا چگونگی قرار گرفتن دندان‌ها روی هم، تغییرات فک بالا و پایین توصیه می‌شود. این عمل‌ها می‌تواند ساده یا بسیار پیچیده باشد.
بیشتر اوقات جراح پلاستیک ممکن است جراحی چانه یا عمل‌هایی را به بیمار پیشنهاد دهد که در حین رینوپلاستی انجام شود، تا صورت تناسب بهتری بدست آورد ، چرا که اندازه چانه ممکن است اندازه بینی را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهد.

انواع پروتزها


سیلیکونی

پروتز سیلیکونی چانه یکی از متداول‌ترین پروتزهای مورد استفاده برای بزرگ کردن چانه است. این پروتزها نرم، صاف، قابل انعطاف هستند و در اندازه و شکل‌های مختلف وجود دارند. آنها با بافت‌های اطراف ترکیب نمی‌شوند (نمی‌چسبند)، از این رو حفره باید به دقت ایجاد شود. این پروتزها معمولاً در جای خود باقی می‌مانند، اما ممکن است در برخی موارد، حرکت کرده، پیچ خورده و باعث تحلیل استخوان در جایی شود که با مندیبل در تماس است.

پلی اتیلن

پروتز پلی اتیلن چانه، سخت، متخلخل و کمی انعطاف‌پذیر هستند و در اندازه و شکل‌های مختلف موجود است. این پروتز با بافت اطراف ترکیب شده، چرا که بافت‌های اطراف آن ، می‌تواند در سوراخ‌های این پروتز رشد کند. این مسئله باعث می‌شود که پروتز پلی اتیلن چانه، در جای خود ثابت بماند و پشتیبانی خونی فراهم کرده و به پیشگیری از عفونت کمک کند. همچنین باعث می‌شود که خارج کردن پروتز بسیار مشکل باشد.

انواع عمل‌های جراحی


جراحی برجسته کردن چانه

برجسته کردن چانه با یک پروتز معمولاً یک عمل زیبایی است. برشی در زیر چانه یا داخل لب پایین ایجاد ‌شده و حفره‌ای باز می‌شود و پروتز در آن حفره قرار می‌گیرد. برخی از پروتزهای چانه به مندیبل متصل می‌شوند، در حالی که برخی دیگر تنها در داخل خود حفره قرار داده می‌شود.
جراحی دیگر بزرگ کردن چانه، با استفاده از برجستگی پایین مندیبل مانند پروتز است . این روش که ژنیوپلاستی لغزشی نامیده می‌شود، شامل برش تکه ای از استخوان به شکل نعل اسب است که از ناحیه مندیبل انجام می‌گیرد و به آن استئوتومی می‌گویند. برای بزرگ کردن چانه، تکه ای از استخوان به سمت جلو کشیده می‌شود تا برجستگی جانه را افزایش دهد. برای کوچک کردن چانه ، این تکه از استخوان می‌تواند به سمت عقب کشیده شود. استخوان در محل جدید با استفاده از صفحه تیتانیوم و پیچ‌های تیتانیوم، محکم می‌شود. این بخش از استخوان همچنین می‌تواند با سیم‌های اندازه 26 یا 27 و فیکس بین فکی (سیم کشی فک بسته) به مدت 3-4 هفته در جای خود ثابت شود. این نوع از جراحی معمولاً بوسیله جراح دهان و فک و صورت یا جراح پلاستیک انجام می‌شود.
جراحی ارتوگناتیک در اکثر موارد هنگامی انجام می‌شود که چانه کوچک باشد و اوربایت شدید وجود دارد. با اینکه عمل‌های جراحی فوق، ممکن است ظاهر زیبایی چانه را بهبود ببخشد، اما آنها مشکلات دندانی را اصلاح نمی‌کند. جراحی پیشرفت مندیبل ممکن است برای اصلاح دندان و بهبود برآمدگی چانه بکاررود.

برجسته کردن چانه بدون جراحی

روش دیگر برجسته کردن چانه استفاده از ژل‌های تزریقی است. اکثر ژل‌ها موقتی بوده و نتایج آنها از چند ماه تا چند سال طول می‌کشد. ژل‌های موقتی متداول شامل بکارگیری هیالورونیک اسید و هیدروکسی آپاتیت کلسیم است. ژل‌های دائمی مانند سیلیکون، به دلیل جا‌بجایی ، التهاب و عفونت مزمن، که می‌تواند برای همیشه شکل چانه را خراب کند، طرفداران خود را از دست داده است.

آیا جراحی چانه برای شما مناسب است؟


عمل جراحی چانه

هدف جراحی چانه همانطور که در فوق به آن اشاره شد، این است که تقارن را به صورت برگرداند. عوامل مهمی که باید با جراح درباره آن صحبت کنید عبارتند از:

 • نوع پوست
 • ریشه نژادی
 • سرعت بهبودی فرد
 • سن

جراح می‌تواند اطلاعاتی را با تکنیک‌های پزشکی جدید برای جراحی چانه فراهم کند و پیشنهاداتی را برای جراحی مکمل ارائه دهد که باعث بهبودی بیشتر شما شود.

تصمیم‌گیری برای جراحی چانه


در طول مشاوره اولیه، جراح سابقه جراحی شما را بررسی کرده و همچنین نگرش روحی و ذهنی بیمار را نسبت به جراحی ارزیابی می‌کند. چون نگرش واقع‌بینانه در موفقیت جراحی مهم است، درباره عمل جراحی و انتظارات واقع بینانه آن با بیمار صحبت خواهد شد. از بیمار عکس گرفته که با کمک آن جراح می‌تواند ویژگی‌های صورت و چانه شما بررسی کند. خطرات فردی نیز آزمایش خواهد شد، بخصوص خطراتی که با موقعیت‌های پزشکی مانند فشار خون بالا، حساسیت به جای زخم، سیگار کشیدن و هر گونه نقص در لخته شدن خون ارتباط دارد.
پس از اینکه تصمیم به ادامه روند جراحی به طور مشترک توسط شما و جراح گرفته شد، جراح موارد زیر را برای شما توصیف می‌کند:

 • تکینک انجام عمل به شما نشان داده شد
 • نوع بیهوشی پیشنهاد داده می‌شود
 • مرکز جراحی
 • هر جراحی اضافه
 • عوارض احتمالی
 • هزینه عمل

مراحل جراحی چانه


مراحل جراحی چانه

به یاد داشته باشید که نیازها و ویژگی‌های فردی هر بیمار قبل از جراحی در نظر گرفته می‌شود. در ادامه راهنمای کلی روشی که جراحی چانه انجام می‌شود، بیان شده است:

 • جهت برجسته کردن چانه، جراح کار را با برشی در خط طبیعی زیر چانه یا در داخل دهان جایی که لثه به لب پایین متصل می‌شود، شروع می‌کند.
 • جراح این بافت را به آرامی می‌کشد و فضایی را ایجاد می‌کند تا بتواند پروتز را در آنجا قرار دهد. این پروتز که در اندازه و شکل‌های مختلف موجود می‌باشد، از مواد مصنوعی درست شده که شبیه به بافت‌های طبیعی است که عمدتاً در چانه یافت می‌شود. این موضوع کمک می‌کند که پروتز بطور کامل در ترکیب صورت بیمار قرار گرفته و به آن متصل شود.
 • پس از قرار دادن پروتز، جراح از بخیه‌های ظریفی برای بستن برش استفاده می‌کند. هنگامی که این برش در داخل دهان ایجاد می‌شود، جای زخم قابل رویت نیست. اگر برش در زیر چانه باشد، معمولاً جای زخم غیر قابل مشاهده است.
 • در جراحی کوچک کردن چانه، برش‌ها در دهان یا در زیر چانه ایجاد می‌شود. جراح چانه را به اندازه مطلوب و متناسب تغییر می‌دهد.
 • برای انجام این جراحی، جراح برشی را در داخل دهان ایجاد کرده و استخوان صورت را جابجا می‌کند، این عمل بسته به مقدار کاری که نیاز به انجام دارد، از کمتر از یک ساعت تا حدود سه ساعت طول می‌کشد.

پس از جراحی چانه


نکته: این توضیحات راهنمای کلی است. لطفاً درباره توضیحات کامل و اینکه پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد، با پزشک خود صحبت کنید.

 • فوراً پس از جراحی، جراح معمولاً آن ناحیه را پانسمان کرده که به مدت دو تا سه روز باقی می‌ماند. شما مقداری حساسیت در آن ناحیه خواهید داشت. ناراحتی و درد پس از جراحی با داروهای تجویز شده کنترل می‌شود.
 • پس از جراحی جویدن ممکن است با محدودیت همراه باشد و نیاز داشته باشید که تا چند روز پس از جراحی از رژیم غذایی شامل مایعات و غذاهای نرم استفاده کنید. اکثر بیماران حس کشش سختی را پس از جراحی تجربه خواهند کرد، اما این حس در طول یک هفته کاهش پیدا خواهد کرد.
 • پس از تقریباً شش هفته، بیشتر ورم صورت از بین خواهد رفت و شما می‌توانید از نتیجه عمل لذت ببرید. فعالیت‌های بدنی سنگین ممکن است تا مدت چند هفته پس از جراحی ممنوعیت داشته باشد. فعالیت های عادی می‌تواند تقریباً ده روز پس از جراحی از سر گرفته شود.

خطرات و عوارض جانبی بالقوه


عوارض معمول نسبتاً کم است و شامل ورم هماتوم (تجمع خون) ، ضعف یا بی ‌حسی لب پایین است که معمولاً مدت زیادی طول نمی‌کشند. خطرات دیگری که زیاد شایع نیستند شامل عفونت ، تغییرات استخوان و جابجایی پروتز است. انجام جراحی توسط یک جراح باتجربه می‌تواند به کاهش خطرات عوارض کمک کند. جویدن باید فوراً پس از عمل جراحی به حداقل برسد، و به بیمار پیشنهاد می‌شود که تا مدتی پس از جراحی تنها غذا نرم و نوشیدنی مصرف کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *