درمان افتادگی پوست بعد از لاغری کمک به تناسب اندام با ظاهر ایده آل

افتادگی

از دست دادن وزن زیاد، یک اقدام موثر است که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری را در شما کاهش می‌دهد. با این حال، افرادی که به کاهش وزن زیادی دست می‌یابند، اغلب با شلی پوست بسیار مواجه می‌شوند که ممکن است بر روی ظاهر و کیفیت زندگی تأثیر منفی داشته باشد. پوست در طول افزایش وزن قابل توجه کش می‌آید، و اغلب دلیل آسیب به کلاژن، الاستین و دیگر اجزای مسئول الاستیسیته، توانایی خود برای جمع شدن پس از کاهش وزن را از دست می‌دهد.

چه چیزی باعث شلی پوست پس از کاهش وزن می‌شود?


پوست بزرگ‌ترین اندام در بدن شما و یک مانع محافظ در برابر محیط بیرونی است. داخلی‌ترین لایه پوست شما شامل پروتئین از جمله کلاژن و الاستین می‌باشد. کلاژن، که 80٪ ساختار پوست شما را تشکیل می‌دهد، استحکام و قدرت را فراهم می‌کند. الاستین الاستیسیته را فراهم می‌کند و به سفت بودن پوست شما کمک می‌کند. در طول افزایش وزن، پوست گسترش می‌یابد تا فضایی برای رشد بیشتر شکم و سایر قسمت‌های بدن ایجاد شود. حاملگی یک نمونه از این کشیدگی پوست است.

کشیده شدن پوست در دوران بارداری در عرض چند ماه اتفاق می‌افتد و پوست کش آمده معمولاً در طی چند ماه پس از تولد نوزاد جمع می‌شود. در مقابل، اکثر افراد دارای اضافه وزن و چاقی سال‌هاست که این وزن را حمل می‌کنند و اغلب از دوران کودکی یا نوجوانی شروع می‌شود. هنگامی که پوست به طور قابل توجهی کشیده شده باشد و برای مدت زمان طولانی به همین صورت باقی بماند، الیاف کلاژن و الاستین آسیب می‌بینند. در نتیجه، پوست کمی از توانایی خود برای جمع شدن را از دست می‌دهد. در نتیجه، وقتی فرد وزن زیادی از دست می‌دهد، پوست اضافه از بدن آویزان می‌شود. به طور کلی، هر چه کاهش وزن بیشتر باشد، اثر شلی پوست نمایان‌تر است.

عواملی که بر از دست دادن الاستیسیته پوست اثر می‌گذارند


عوامل متعدد باعث شلی پوست پس از کاهش وزن می‌شوند:

 • طول زمان اضافه وزن: به طور کلی، هر چه فرد به مدت طولانی‌تری دچار اضافه وزن یا چاقی باشد، پس از کاهش وزن به علت از دست دادن الاستین و کلاژن، پوست شل‌تر می‌شود.
 • میزان از دست دادن وزن: کاهش 100 پوند (46 کیلوگرم) یا بیشتر، معمولاً به شلی پوست بیش‌تری نسبت به کاهش وزن متوسط می‌شود.
 • سن: پوست پیرتر دارای کلاژن کمتری نسبت به پوست جوان‌تر است و پس از کاهش وزن دچار شلی بیش‌تری می‌شود.
 • ژنتیک: ژن‌ها ممکن است بر روی چگونگی پاسخ پوست به افزایش و کاهش وزن تأثیر بگذارند.
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب: اثرات مضر خورشید بر کاهش تولید کلاژن و الاستین پوست نشان داده است که ممکن است موجب شلی پوست شود.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن منجر به کاهش تولید کلاژن و آسیب به کلاژن موجود می‌شود، که سبب شل شدن و افتادگی پوست می‌شود.

مشکلات مربوط به افتادگی بیش از حد پوست


پوست شل به علت کاهش وزن بسیار زیاد می‌تواند چالش‌های جسمی و احساسی ایجاد کند:

 • ناراحتی فیزیکی: پوست اضافه می‌تواند ناراحت کننده باشد و در فعالیت طبیعی اختلال ایجاد شود.
 • کاهش فعاليت جسمانی: شلی پوست تحرک و ورزش را محدود می‌کند. چرا که افتادگی پوست باعث خیره شدن مردم به فرد می‌شود.
 • ظاهر نامناسب بدن: شلی پوست پس از کاهش وزن می‌تواند اثرات منفی بر روی تصویر بدنی و خلق‌و‌خو داشته باشد.

درمان‌های طبیعی برای سفت کردن پوست شل


درمان‌های طبیعی زیر ممکن است تا حدودی باعث بهبود قدرت و کشش پوست در افرادی شود که مقادیر کم و متوسط وزن را از دست داده اند. شرکت در تمرینات قدرتی منظم، یکی از موثرترین روش‌های ایجاد توده عضلانی هم در جوانان و هم سالمندان است. علاوه بر کمک به افزایش کالری سوزی شما، افزایش توده عضلانی همچنین می‌تواند به بهبود ظاهر پوست شل کمک کند.

دریافت کلاژن

هیدرولیزات کلاژن بسیار شبیه ژلاتین است. این ماده یک فرم فرآوری شده کلاژن می‌باشد که در بافت همبند حیوانات یافت می‌شود. اگر چه در افراد دارای افتادگی پوست پس از کاهش وزن آزمایش نشده است، مطالعات نشان می‌دهد که هیدرولیزات کلاژن ممکن است اثر محافظتی بر روی کلاژن پوست داشته باشد. در یک مطالعات کنترل شده، قدرت کلاژن پس از چهار هفته مصرف مکمل با پپتیدهای کلاژن به طور قابل توجهی افزایش یافت و این اثر در طول مدت 12 هفته‌ای مطالعه باقی ماند. هیدرولیزات کلاژن همچنین به کلاژن هیدرولیز شده شناخته می‌شود. این ماده به شکل پودری وجود دارد و می‌توان آن را از فروشگاه‌های مواد غذایی طبیعی یا به صورت آنلاین خریداری کرد. دیگر منبع محبوب کلاژن، سوپ استخوان است که سایر مزایای سلامتی را نیز به همراه دارد.

مواد مغذی خاص و آب کافی مصرف کنید

بعضی مواد مغذی برای تولید کلاژن و سایر اجزای پوست سالم مهم هستند:

 • پروتئین: پروتئین کافی برای پوست سالم حیاتی است و لیزین و پرولین اسید آمینه در تولید کلاژن نقش مستقیم دارند.
 • ویتامین C : ویتامین C برای سنتز کلاژن مورد نیاز است و همچنین به محافظت از پوست در برابر آسیب‌های خورشید کمک می‌کند.
 • اسیدهای چرب امگا 3: یک مطالعه کوچک نشان داد که اسید چرب امگا 3 در ماهی‌های چرب به افزایش الاستیسیته پوست کمک می‌کند.
 • آب: مصرف آب کافی می‌تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که زنانی که مصرف روزانه آب خود را افزایش داده‌اند پیشرفت قابل توجهی در آب رسانی و عملکرد پوست داشته اند.

مصرف کرم‌های سفت کننده

بسیاری از کرم‌های “سفت کننده” حاوی کلاژن و الاستین هستند. اگر چه این کرم‌ها به طور موقت سبب افزایش استحکام پوست می‌شوند، مولکول‌های کلاژن و الاستین بسیار بزرگ‌تر از آن هستند که از طریق پوست شما جذب شوند. به طور کلی، کلاژن باید از داخل تولید شود.

درمان‌های پزشکی برای سفت کردن شلی پوست


جراحی پیکر تراشی

کسانی که وزن زیادی را از طریق عمل جراحی باریاتریک یا دیگر روش‌های کاهش وزن از دست می‌دهند، معمولاً به دنبال جراحی برای حذف پوست اضافی هستند. در عمل جراحی پیکر تراشی بدن، برش بزرگی ایجاد می‌شود و پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود. برش با بخیه‌های بسیار ظریف دوخته می‌شود تا ایجاد اسکار به حداقل برسد.

جراحی‌های خاص پیکر تراشی عبارتند از:

 • ابدومینوپلاستی (تامی تاک): ابدومینوپلاستی به منظور حذف پوست از شکم.
 • لیفت پایین بدن: برداشتن پوست از شکم، باسن، لگن و ران.
 • لیفت بالای بدن: برداشتن پوست از سینه و کمر.
 • لیفت میانی ران‌ها: حذف پوست از داخلی و خارج ران.
 • براکیوپلاستی (لیفت بازو): حذف پوست از بازو.

معمولا در طول یک یا دو سال پس از کاهش وزن قابل توجه، جراحی‌های متعدد بر روی قسمت‌های مختلف بدن انجام می‌شود. جراحی‌های پیکر تراشی معمولا نیاز به بستری در بیمارستان به مدت یک تا چهار روز دارند. زمان بهبودی در خانه معمولا دو تا چهار هفته است. همچنین ممکن است عوارض مانند خون‌ریزی و عفونت وجود داشته باشد. لازم به ذکر است، بیشتر مطالعات نشان داده‌اند که عمل جراحی پیکر تراشی باعث بهبود کیفیت زندگی افرادی می‌شود که سابقاً چاق بوده اند. با این حال، مطالعه‌ای گزارش داد که برخی از درجات کیفیت زندگی در افرادی که این فرآیند را انجام داده‌اند، کاهش یافته است.

فرآیندهای پزشکی جایگزین


اگرچه عمل جراحی پیکرتراشی شایع‌ترین روش برای حذف پوست اضافه است، گزینه‌های کم تهاجمی‌تری با خطر عوارض کمتر وجود دارند:

 • ولاشیپ: این سیستم از ترکیبی از نور مادون قرمز، رادیوفرکوئنسی و ماساژ برای کاهش افتادگی پوست استفاده می‌کند. در یک مطالعه، این روش باعث کاهش چشم‌گیری در شلی پوست شکم و بازو در افراد بزرگسال دارای اضافه وزن شد.
 • اولتراسوند: یک مطالعه کنترل شده از درمان اولتراسوند در افرادی که جراحی باریاتریک داشته‌اند، بهبودی چشم‌گیر در شلی پوست را به همراه نداشت. با این حال، افراد رهایی از درد و سایر علائم پس از درمان را گزارش کردند.به نظر می‌رسد که با وجود خطرات کمتر این روش‌های جایگزین، نتایج ممکن است به اندازه عمل جراحی پیکر تراشی بدن فوق‌العاده نباشد.

جلوگیری از شلی پوست پس از کاهش وزن


یک کاهش وزن ثابت و تدریجی و یک یا دو پوند در هفته ایده آل است و به شما کمک می‌کند تا کشش پوستتان را حفظ کنید. هر چه سریع‌تر وزن خود را از دست بدهید، بیشتر احتمال دارد که مشکل شلی پوست داشته باشید. علاوه بر کاهش وزن آهسته و پیوسته ، می‌توانید به منظور شکل دهی بافت زیر پوست شل شده، عضله سازی نیز داشته باشید.

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *