درمان ژنیکوماستی (بزرگی سینه درمردان) ناشی از چاقی یا عدم تعادل هورمونی

درمان بزرگی سینه ی مردان (ژنیکوماستی) برای بازگشت فرم مردانه به سینه

ژنیکوماستی به معنی بزرگی بافت غدد سینه‌ی مردان است. ژنیکوماستی در دوران کودکی، بلوغ، میانسالی تا پیری دیده می‌شود. ژنیکوماستی با شبه ژنیکوماستی یا لیپوماستی متفاوت است. لیپوماستی به معنای وجود ذخایر چربی در سینه‌ی مردان چاق است. ژنیکوماستی واقعی در اثر رشد غدد، یا بافت سینه در تعداد محدودی از مردان به وجود می‌آید. ژنیکوماستی یکی از رایج‌ترین علل معاینات پزشکی سینه‌ی مردان است.

علائم و نشانه‌های ژنیکوماستی چیست؟


علائم و نشانه‌های ژنیکوماستی چیست؟

اولین نشانه‌ی ژنیکوماستی شامل بزرگی سینه در مردان است. همانطور که قبلا گفته شد، ژنیکوماستی به معنی بزرگی بافت غددی سینه است و نه بافت چربی. معمولا ژنیکوماستی نسبت به نوک سینه حالت متقارن دارد و ممکن است باعث سفتی یا حالت کشسانی در پوست شود. ژنیکوماستی معمولا در هر دو سینه ایجاد می‌شود اما ممکن است در برخی موارد در یک سینه ایجاد شود. حتی اگر ژنیکوماستی در هر دو سینه باشد نیز احتمال دارد یکی از سینه‌ها بزرگ‌تر از دیگری باشد. ممکن است سینه‌ها دچار حساسیت شوند، هرچند معمولا درد شدیدی ندارند. مهم‌ترین ویژگی ژنیکوماستی، تفاوت آن با سرطان سینه‌ در مردان است، که یک درصد از موارد کلی سرطان‌ سینه‌ را شامل می‌شود. سرطان سینه معمولا فقط در یک سینه ایجاد می‌شود و الزاما نسبت به نوک سینه حالت متقارن ندارد، سفت و سخت است، و باعث افتادگی پوست، انقباض و ترشح از نوک سینه، و بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل می‌شود.

چه افرادی به ژنیکوماستی مبتلا می‌شوند؟


چه افرادی به ژنیکوماستی مبتلا می‌شوند

مردانی که در دوران بلوغ رشد طبیعی دارند نیز در معرض خطر ابتلا به ژنیکوماستی قرار دارند زیرا این بخشی از روند طبیعی رشد است. نوزادان جنس مذکر و دارای رشد طبیعی نیز ممکن است به ژنیکوماستی مبتلا شوند.
دیگر عوامل خطر ژنیکوماستی عبارتند از:
• افزایش سن، زیرا افزایش سن باعث کاهش ترشح تستوسترون و ایجاد مشکل می‌شود.
• بیماری‌های خاص (مانند سیروز کبدی) از عواملی هستند که مردان را در معرض خطر ابتلا به ژنیکوماستی قرار می‌دهد.
• مصرف برخی داروهای خاص نیز ممکن است خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش دهد.

علت ایجاد ژنیکوماستی در دوران بلوغ چیست و این بیماری چه مدت طول می‌کشد؟


ژنیکوماستی در اثر عدم تعادل بین سطح هورمون‌ها ایجاد می‌شود که در آن سطح استروژن (هورمون‌های زنانه) نسبت به سطح آندروژن (هورمون‌های مردانه) افزایش می‌یابد. ژنیکوماستی که در نوزادان دارای رشد طبیعی و نوجوانان در حال رشد ایجاد شده و به مرور زمان برطرف می‌شود را ژنیکوماستی فیزیولوژیک می‌نامند. تمام افراد، چه زن و چه مرد، هم هورمون زنانه (استروژن) و هم هورمون مردانه (آندروژن) دارند. ممکن است در دوران بلوغ سطح این هورمون‌ها نوسان داشته و افزایش یابند و منجر به ایجاد حالت موقتی شوند که در آن غلظت استروژن نسبتا بالا است.
ژنیکوماستی در اثر ایجاد تغییرات کوتاه مدت در سطح هورمون‌ها ایجاد شده و معمولا رشد سینه‌ها پس از شش ماه تا دو سال به خودی خود متوقف می‌شود. در برخی موارد، ژنیکوماستی‌هایی که از دوران بلوغ آغاز شده‌اند تا بیش از دو سال نیز طول می‌کشند و ژنیکوماستی پایدار دوران بلوغ نامیده می‌شوند.

چه بیماری‌ها و مشکلاتی باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شوند؟


برخی از بیماری‌ها و مشکلاتی که باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شوند عبارتند از:
• ثابت شده است سوء تغذیه و بهبود آن هر دو باعث ایجاد شرایطی می‌شوند که منجر به ژنیکوماستی می‌گردد. همچنین، سیروز کبدی باعث تغییر سطح طبیعی هورمون‌ها و ایجاد ژنیکوماستی می‌شود.
• اختلالات اندام‌های جنسی مردانه باعث کاهش تولید تستوسترون و افزایش ترشح استروژن شده، و منجر به ژنیکوماستی می‌گردد. این اختلالات ممکن است اختلالات ژنتیکی همچون سندروم کلاین فلتر یا مشکلات ناشی از آسیب‌، عفونت، کاهش جریان خون، یا افزایش سن باشد. سرطان‌ بیضه نیز ممکن است باعث ترشح هورمون‌هایی شده و منجر به ایجاد ژنیکوماستی شود.
• دیگر مشکلات مربوط به تغییرات هورمونی در بدن که ممکن است منجر به ژنیکوماستی شوند شامل نارسایی مزمن کلیه‌ها و پرکاری تیروئید هستند. به ندرت ممکن است سرطان‌هایی به جز تومورهای بیضه باعث تولید هورمون‌های تولید کننده‌ی ژنیکوماستی شوند.

تشخیص ژنیکوماستی


وجود بافت سینه‌ای با قطر بزرگ‌تر از نیم سانتی متر در سینه مردان، ژنیکوماستی نامیده می‌شود. همان طور که گفته شد، ژنیکوماستی به معنی وجود یک بافت غددی واقعی در اطراف نوک سینه است. معمولا تجمع چربی در سینه ژنیکوماستی نامیده نمی‌شود.
در اکثر موارد، ژنیکوماستی با معاینه جسمی قابل تشخیص است. بررسی سوابق پزشکی بیمار، از جمله داروهای مصرفی او، نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر احتمال سرطان وجود داشته باشد، پزشک برای بیمار ماموگرافی نیز تجویز می‌کند. در موارد خاص، آزمایش‌های دیگری نیز برای تشخیص و تایید علت ایجاد ژنیکوماستی تجویز می‌شود که شامل آزمایش‌های خون برای بررسی عملکرد کبد، کلیه، و تیروئید می‌باشند. در برخی موارد ارزیابی سطح هورمون‌های خون نیز توصیه می‌شود.

درمان ژنیکوماستی برای افراد مختلف


انتخاب روش مناسب برای درمان ژنیکوماستی به علت، مدت ابتلا، شدت و وجود یا عدم وجود درد و ناراحتی بستگی دارد.
• ژنیکوماستی بلوغ: از آنجا که ژنیکوماستی بلوغ معمولا به خودی خود برطرف می‌شود، در مراحل اولیه، درمانی برای آن توصیه نمی‌شود. در عوض، پزشک به مدت چند ماه مراقب تغییرات سایز سینه در بیمار خواهد بود. در اکثر موارد، ژنیکوماستی بلوغ با گذر زمان رفع می‌شود.
• پسران مبتلا به ژنیکوماستی: در پسران مبتلا به ژنیکوماستی شدید که دچار حساسیت و خجالت زدگی شدید می‌شوند، یک دوره کوتاه مصرف داروی تاموکسیفن توصیه می‌شود. این داروها اثرات استروژن را از بین برده و اندازه‌ی سینه را تا حدی کاهش می‌دهند. اما هیچکدام از این داروها نمی‌توانند ژنیکوماستی را درمان کنند.
• مردان بزرگسال: معمولا مردان بالغی که در اثر مصرف داروها یا ابتلا به بیماری‌های خاص به ژنیکوماستی مبتلا شده‌اند به درمان نیاز ندارند. در این مردان، درمان بیماری‌های قبلی یا قطع مصرف داروهای مشکل ساز باعث رفع ژنیکوماستی می‌شود. در مردان مبتلا به ژنیکوماستی اولیه یا ایدیوپاتیک که بیماری در آنها بیش از سه ماه طول کشیده و آزار دهنده شده است، یک دوره کوتاه مصرف دارو (سه تا شش ماه) توصیه می‌شود.
• بیماران مبتلا به سرطان پروستات: ژنیکوماستی یکی از عوارض رایج درمان‌های هورمونی مورد استفاده برای سرطان پروستات (درمان با روش محرومیت از آندروژن یا مونوتراپی با آنتی آندروژن) است. اما روش‌های درمانی دیگری، از جمله پرتو درمانی و مصرف تاموکسیفن نیز برای جلوگیری از پیشرفت ژنیکوماستی وجود دارد.

درمان


• تاموکسیفن: تاموکسیفن را می‌توان همراه با داروهای ضد هورمونی برای درمان سرطان (محرومیت از آندروژن یا مونوتراپی با آنتی آندروژن) مصرف کرد. در تمام طول مدت درمان با آنتی آندروژن باید تاموکسیفن نیز هر روز مصرف شود. همچنین ممکن است تاموکسیفن برای مردانی تجویز شود که در حین مصرف آنتی آندروژن نیز ژنیکوماستی در آنها پیشرفت می‌کند.
• پرتو درمانی: پرتو درمانی سینه قبل از شروع درمان با آنتی آندروژن می‌تواند مانع ژنیکوماستی در برخی مردان شود. پرتو درمانی معمولا در یک تا سه جلسه انجام می‌شود (مانند استفاده از اشعه ایکس).
• پرتو درمانی در برابر تاموکسیفن: هرچند تاموکسیفن برای مردانی که مونوتراپی با آنتی آندروژن انجام می‌دهند موثرتر است اما باید در تمام طول درمان با آنتی آندروژن از تاموکسیفن نیز استفاده شود. در برخی از مردان، انجام دو تا سه جلسه پرتو درمانی روش راحت‌تر و مناسب‌تری است.

جراحی


هرچند داروهای تاموکسیفن و رالوکسیفن می‌توانند به مدت چند ماه برای مردان و پسران مبتلا به ژنیکوماستی موثر باشند، اما این داروها برای مردانی که بافت سینه‌ی آنها حساس نیست یا افرادی که بیش از یک سال از ابتلای آنها به ژنیکوماستی می‌گذرد مفید نیستند. برای این افراد، جراحی روشی مناسب برای کاهش سایز سینه است. معمولا برای نوجوانان تا بعد از بلوغ جراحی توصیه نمی‌شود زیرا اگر جراحی قبل از اتمام دوره بلوغ انجام شود، ممکن است بافت سینه مجددا رشد کند.
وسعت جراحی به شدت بزرگی سینه و اینکه آیا بافت چربی اضافی نیز در محل وجود دارد یا خیر بستگی دارد. بسیاری از مردان با ترکیبی از جراحی برای برداشت بافت غددی و لیپوساکشن درمان می‌شوند.
برای مردانی که بزرگی سینه یا افتادگی بافت سینه در اثر کاهش وزن در آنها شدیدتر است از جراحی‌های گسترده‌تری که برای زیبایی انجام می‌شوند، از جمله جراحی برداشت بخشی از پوست سینه، استفاده می‌شود.

سوالاتی که مکررا در مورد ژنیکوماستی پرسیده می‌شوند


آیا جراحی واقعا دردناک است؟

تعیین مقدار درد پس از جراحی کار دشواری است زیرا آستانه درد در بیماران، متفاوت است. اکثر بیماران می‌گویند جراحی آنقدر که تصور می‌کردند آزار دهنده یا دردناک نبوده است. بسیاری از بیماران پس از انجام لیپوساکشن و برداشت از طریق جراحی، درد شدیدی احساس نمی‌کنند. اکثر بیماران معتقدند درد آنها خفیف تا متوسط است. بیمار می‌تواند برای تسکین درد پس از جراحی از پزشک بخواهد داروی تسکین دهنده درد برایش تجویز کند.

بیمار از چه زمانی می‌تواند مجددا ورزش‌ و رانندگی کند؟

اگر روند درمان طبق انتظار پیش رود، چهار هفته پس از جراحی بیمار می‌تواند مجددا ورزش و رانندگی را شروع کند. بیمار همیشه باید به یاد داشته باشد که برای کنترل درد و بهبود مناسب بهتر است تدریجا و به آرامی فعالیت‌ها و ورزش‌ را شروع کند. اکثر بیماران چند روز پس از درمان می‌توانند مجددا رانندگی کنند.

مراحل پیشرفت بیماری ژنیکوماستی

مراحل پیشرفت بیماری ژنیکوماستی

مرحله اول مرحله‌ی جزئی و قابل چشم پوشی بوده و مرحله‌ی چهارم مرحله‌ای است که در آن سینه تا بیشترین حد ممکن بزرگ شده و حالت سینه زنانه یافته است و این مرحله نیاز به درمان و کاهش سایز سینه دارد. در قسمت زیر می‌توانید با مراحل مختلف و ویژگی‌های هر مرحله آشنا شوید.

هزینه‌ی جراحی ژنیکوماستی

هزینه‌ی جراحی ژنیکوماستی به محل انجام جراحی، سوابق جراح و اینکه آیا برای انجام جراحی به آزمایش‌های دیگری به جز آزمایشات معمول نیاز است یا خیر بستگی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *