درمان چین و چروک پیشانی و تاثیر آن در زیبایی و جذابیت بیشتر صورت

درمان چین و چروک پیشانی و تاثیر آن در زیبایی و جذابیت بیشتر صورت

پیشانی مهم‌ترین محل برای بیان احساسات در صورت است. پیشانی به بیان نگرانی، تعجب، کنجکاوی، نگرانی، و دیگر احساسات کمک می‌کند. به مرور زمان تمام این احساسات خطوطی روی پیشانی به جا می‌گذارند. همچنین افزایش سن، متانت یا جدیت فرد نیز باعث ضعیف شدن عضلات پیشانی و شلی پوست می‌شود. خطوط پیشانی بخشی طبیعی از فرآیند پیر شدن هستند اما اگر فرد این خطوط را دوست نداشته باشد، یا خطوط خیلی زود ایجاد شده باشند، می‌تواند از روش‌های موجود برای کاهش یا حذف آنها استفاده کند.

خطوط پیشانی اولین خطوطی هستند که فرد متوجه وجود آنها می‌شود. خطوط پیشانی و دور چشم باعث می‌شوند فرد خسته یا عصبانی به نظر برسد. افرادی که به دنبال رفع این خطوط هستند، مایلند پوست صاف‌تری داشته باشند. صرف نظر از علت درمان، رفع یا کاهش خطوط پیشانی در جراحی‌های زیبایی بسیار دیده می‌شود.

برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید .

چین و چروک پیشانی


چین و چروک پیشانی

خطوط افقی روی پیشانی، که به نام خطوط نگرانی نیز شناخته می‌شوند، در اثر عملکرد یکی از عضلات بزرگ پیشانی به نام عضله‌ی فرونتالیس ایجاد می‌شوند. عضله‌ی فرونتالیس مسئول بالا بردن ابروها است، بدین معنی که به مرور زمان و با متعجب شدن یا ابراز احساسات قاطعانه توسط فرد، این خطوط ایجاد می‌شوند. تعداد، عمق و درمان این خطوط نیز، مانند خطوط اخم، به آناتومی بدن فرد بستگی دارد. همچنین در اکثر موارد، هنگامی که ابروهای فرد پایین باشد، یا پوست روی پلک افتاده باشد، فرد بی اختیار برای بهتر دیدن ابروهای خود را بالا می‌برد. بالا بردن ابروها برای دید بهتر نیز یکی دیگر از علل ایجاد خطوط پیشانی است. در هر دو مورد، ممکن است دو نوع خطوط اصلی در پیشانی ایجاد شوند. نوع اول خطوطی هستند که با بیان احساسات طبیعی نمایان می‌شوند، یعنی احساساتی که در هنگام بیان آنها خط ابرو بالا می‌رود. این خطوط را خطوط دینامیک می‌نامند. خطوط عمیق‌تری که حتی در هنگام استراحت صورت نیز به راحتی مساهده می‌شوند، خطوط ثابت نامیده شده و به درمان متفاوتی نیاز دارند.

درمان خطوط پیشانیطب سوزنی


راه‌های گوناگونی برای برطرف کردن و از بین بردن چروک‌های پیشانی وجود دارد که عبارتند از:

استفاده از پمادهای پوستی

برخی از پماد‌های پوستی که باعث تحریک تولید کلاژن می‌شوند به صاف شدن خطوط اخم کمک می‌کنند. این پماد‌ها شامل پماد رتینوئید موضعی هستند. مواد تشکیل دهنده‌ی فعال موجود در این پمادها، مانند ترتینوئین یا تازاروتن، باعث تحریک رشد سلول‌ها و همزمان تعویض سلول‌ها می‌شوند. این خاصیت باعث می‌شود پوست صاف‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. این داروها فقط با نسخه به فروش می‌رسند. اما داروهای دیگری که بدون نسخه به فروش می‌رسند نیز برای درمان وجود دارند. این پمادها یا ژل‌ها حاوی رتینول، آلفا هیدروکسی اسید، یا دیگر مواد ضد التهابی هستند که اگر به طور منظم استفاده شوند باعث کاهش خطوط اخم می‌گردند.

طب سوزنی

طب سوزنی

یک متخصص آموزش دیده و دارای مجوز در طب سوزنی می‌تواند با تون کردن عضلات صورت به کاهش خطوط پیشانی کمک کند. معمولا هر فرد به ۱۰ تا ۱۲ جلسه درمان نیاز دارد که بهتر است این جلسات به مدت پنج تا شش هفته و دوبار در هفته انجام شوند. متخصص طب سوزنی، سوزن‌های ظریفی را به نقاط استراتژیک بدن و صورت وارد می‌کند. این سوزن‌ها باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین می‌شوند. در نتیجه، پوست به طور طبیعی پُرتر شده، جریان خون به صورت افزایش یافته و باعث صافی خطوط پیشانی می‌شود.

تزریق نوروتوکسین

تزریق نوروتوکسین

بوتاکس و دیگر نوروتوکسین‌ها، پالس‌های عصبی که باعث انقباضات عضلانی پیشانی می‌شوند، را مسدود می‌کنند. در نتیجه، خطوط پیشانی کمتر به نظر رسیده و عمیق‌تر نمی‌شوند.

 • از پزشک بخواهید از حداقل دارو برای صافی خطوط استفاده کند. در ابتدا فرد برای درمان پیشانی تنها به ۹-۱۵ واحد دارونیاز دارد.
 • علاوه بر بوتاکس، دیگر نوروتوکسین‌های رایج شامل اگزومین و دیسپورت هستند.
 • تاثیر درمان با نوروتوکسین به تدریج از بین می‌رود، بنابراین اگر بیمار از نتیجه‌ی حاصل راضی باشد، باید برای حفظ آن هر سه تا چهار ماه یکبار مجددا تزریق را انجام دهد.

مراقبت‌های پس از بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد، اما نباید محل درمان مالش داده شود تا توکسین به دیگر قسمت‌های صورت منتقل نشود. چند روز پس از تزریق فرد نتیجه‌ی حاصل را مشاهده خواهد کرد. واکنش‌های موضعی به تزریق سم بوتولیوم شامل قرمزی محل تزریق، کبودی، خونریزی، و التهاب است. بیمار باید به آرامی کمی یخ روی محل قرار دهد تا واکنش‌های موضعی مانند تورم و احساس ناراحتی خفیفی که وجود دارد تسکین یابد.

با اینکه تزریق بوتاکس اگر توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود خطری نخواهد داشت، اما باعث ایجاد عوارض جانبی می‌شود.

تزریق کلاژن

تزریق کلاژن

کلاژن نوعی پروتئین است که به طور طبیعی در پوست وجود دارد. با افزایش سن، مقدار کلاژن موجود در پوست کاهش می‌یابد. کاهش کلاژن یکی از علل ایجاد چین و چروک‌های پوستی است. اکثر کلاژن‌های تزریقی از گاوها گرفته می‌شوند. کلاژن گرفته شده از گاو، فرآوری شده و تصفیه می‌شود تا خطری برای انسان نداشته باشد. کلاژن گرفته شده از انسان نیز وجود دارد و اگر فرد جراحی پلاستیک، مانند مینی لیفت صورت انجام دهد، می‌توان از بافتِ خودِ فرد کلاژنِ تزریقی برای او تهیه کرد. پزشکان در تلاشند یک کلاژن مصنوعی ابداع کنند که بتوان آن را در آزمایشگاه تولید کرد. فواید تزریق کلاژن عبارتند از:

 • پر کردن چروک‌های عمیق
 • پر کردن گونه‌های گود افتاده
 • صاف کردن تورفتگی به جا مانده از زخم‌ها
 • پُرتر کردن لب‌ها

کلاژن برای برخی از مشکلات خاص مناسب نیست. به عنوان مثال، برای رفع خطوط عمودی دور لب باید از روش‌های دیگرِ درمانِ چین و چروک، مانند ری‌سرفیسینگ (ظاهر شدن لایه جدید پوست) با درم ابریزن یا لیزر درمانی، استفاده کرد.
برای اینکه بفهمید آیا زخم موجود با تزریق کلاژن بهبود می‌یابد یا خیر، آزمایشِ ساده‌ی زیر را انجام دهید. به آرامی انگشتان خود را در دو طرف زخم قرار دهید و محل را به پایین فشار داده و سپس رها کنید. اگر محل صاف شد، احتمالا کلاژن برای بهبود آن مفید خواهد بود. در غیر این صورت، بافت زخم خیلی عمیق بوده و کلاژن تغییری در آن ایجاد نمی‌کند.

این روش برای چه کسانی مناسب نیست؟

برای برخی از افراد نباید تزریق کلاژن انجام داد. پزشک باید قبل از تزریق، سوابق پزشکی بیمار را بررسی کرده و اگر اگر تزریق کلاژن برای بیمار مناسب نیست، به او اطلاع دهد. بیمار نیز باید موارد زیر را، در صورت وجود، به اطلاع پزشک برساند:

 • بارداری
 • ابتلا به بیماری خود ایمنی مانند لوپوس
 • الرژی به گوشت گاو
 • آلرژی به لیدوکائین

ژل‌ها


ژل‌های بسیاری برای درمان چین و چروک‌ها و جای زخم‌ها وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:

·        چربیِ گرفته شده از دیگر قسمت‌های بدن بیمار

·        اسید هیالورونیک ، که یک مولکول طبیعی موجود در پوست است

·        ترکیبی که از پودر ژلاتین ساخته می‌شود (با نام تجاری فیبریل)

لیزر درمانی برای رفع چین و چروک‌های پیشانی و ظاهر شدن لایه جدیدی از پوست

لیزر درمانی برای رفع چین و چروک‌های پیشانی و ظاهر شدن لایه جدیدی از پوست

در حین لیزر درمانی برای رفع چین و چروک‌های پیشانی و ری‌سرفیسینگ (ظاهر شدن لایه جدید پوست)، پزشک یا تکنسین انرژی لیزر یا نور دیود پالسی را مستقیما به سمت پیشانی هدایت می‌کند. این فرآیند بین ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد.

 • نور شدید باعث حذف لایه‌ی خارجی پوست و ایجاد یک زخم خفیف می‌شود که معمولا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست. پوست درواکنش به ابن عمل، به طور طبیعی کلاژن تولید کرده و پوستی جدید و بدون چین و چروک می‌سازد.

مراقبت‌های پس از لیزر درمانی پیشانی

قبل از لیزر درمانی برای  رفع چین و چروک‌های پیشانی و ظاهر شدن لایه جدید پوست، با یک جراح پلاستیک یا درماتولوژیست (متخصص پوست) مشورت کنید تا ببینید آیا این روش برای شما مناسب است.

 • ممکن است پزشک توصیه کند به مدت ده روز قبل از درمان، از مصرف داروها و مکمل‌های غذایی مانند ایبوپروفن، آسپرین، یا ویتامین E خودداری کنید زیرا این داروها مانع لخته شدن خون می‌شوند.
 • اگر داروهای ضد انعقادی تجویزی مصرف می‌کنید، قبل از درمان با لیزر با پزشک تجویز کننده مشورت کنید زیرا احتمال دارد قطع ناگهانی این دارو صحیح نباشد.

درمان‌ با مواد شیمیایی

درمان‌ با مواد شیمیایی

پرکاربردترین روش شیمی درمانی برای درمان چین و چروک‌های پیشانی شامل لایه برداری با مواد شیمیایی و درم ابریژن است.

 • در حین لایه برداری شیمیایی، پزشک از مواد شیمیایی مختلفی برای سوزاندن لایه خارجی پوست استفاده می‌کند. بدن فرد با تولیدِ کلاژنِ بیشتر و ایجاد پوستی صاف‌تر، به آسیبِ ایجاد شده واکنش نشان می‌دهد.
 • در حین انجام درم ابریژن، پزشک از یک کریستال خفیف شیمیایی و یک دستگاه خلاء برای برداشت لایه خارجی پوست استفاده می‌کند. این کار باعث انتقال بافت منظم پوست زیرین به لایه سطحی و رفع چین و چروک‌های خفیف می‌گردد.

لیفت صورت

لیفت صورت

برای ریتیدکتومی یا لیفت صورت، بیمار باید یک جراح پلاستیک خوب پیدا کند. جراحی لیفت صورت شامل کانتور مجدد چربی‌های زیر بافت صورت و سپس تنظیم پوست به منظور هماهنگی با کانتورهای جدید و جوان کننده است. دوره نقاهت پس از لیفت صورت ممکن است چند ماه طول بکشد، و هزینه‌ی گزاف آن نیز تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای قرار ندارد. اگر چین و چروک‌های صورت واقعا شما را آزار می‌دهند، می‌توانید از این روش استفاده کنید. روش لیفت صورت در مقایسه با دیگر روش‌های کاهش چین و چروک‌های پیشانی، موثرتر بوده و نتایج حاصل دوام بیشتری خواهند داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *