عمل جراحی بزرگ کردن چشم(اپیکانتوپلاستی)روش زیبا تر شدن چشمان ریز

متأسفانه بسیاری از خانوم‌ها بطور ژنتیکی چشمان کوچکی دارند. شایع‌ترین علل کوچکی چشم، کم عرض بودن چشم‌ها، بزرگ بودن گوشه داخلی آنها و کوچک بودن دهانه پلک‌ها (شکاف چشم) است. اینها عوامل سازنده یک چهره آسیایی هستند و هرچند این چهره‌ها می‌توانند جذاب باشند ولی گاهی اوقات مطلوب خانوم‌ها نیستند. راه‌حل‌های زیادی برای بزرگ کردن چشم‌ها وجود دارد. صد البته استفاده از وسایل آرایشی یکی از این روش‌هاست. استفاده از چسب لاتکس، خط چشم تیره‌تر و لنزهای عروسکی می‌توانند چشم‌هایتان را درشت‌تر نشان دهند. ولی هیچ روشی نمی‌تواند همچون تکنیک جراحی به ساخت چشمانی طبیعی، زیبا و صد البته درشت کمک کند.

عمل بزرگ کردن چشم (اپیکانتوپلاستی)


عمل بزرگ کردن چشم (اپیکانتوپلاستی)

 اپیکانتوپلاستی یک جراحی نادر برای اصلاح گوشه داخلی چشم است. از آنجایی که گوشه داخلی چشم، پوشاننده مجرای غدد اشکی است، این جراحی می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. چین‌های گوشه داخلی چشم می‌تواند با خط پلک هم‌بسته باشد (به این ویژگی “تک پلکی” می‌گویند)، این دو ویژگی ارتباطی با هم ندارند، شاید شخص، چین‌های گوشه داخلی چشم و خط پلک، یا یکی از این دو را داشته باشد، یا هیچکدام را نداشته باشد. تک پلکی با استفاده از جراحی پلک دوگانه مجدداً شکل‌دهی می‌شود.

مزایای عمل بزرگ کردن چشم (اپیکانتوپلاستی)


 • این جراحی فاصله از داخل گوشه چشم را کاهش می‌دهد و چشم‌ها به هم نزدیک‌تر می‌شوند.
 • نیمه داخلی چشم‌ها بهتر دیده می‌شوند و چشم‌ها بزرگ‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسند.
 • نیمه داخلی چین دوگانه نیز مشخص‌تر می‌شود و خط پلک نرم‌تر و طبیعی‌تر می‌شود.
 • گوشه داخلی چشم به داخل و به سمت بالا حرکت داده می‌شود و به این ترتیب حالت مورب چشم‌ها را کمتر نشان می‌دهد.

انواع عمل بزرگ کردن چشم (اپیکانتوپلاستی)

وقتی بیمار تصمیم خود را در مورد اپیکانتوپلاستی گرفت، یک ارزیابی پیش از جراحی انجام می‌شود تا میزان شدت چین‌های گوشه داخلی چشم سنجیده شود. پس از ارزیابی، محل شکاف‌ها طرح‌ریزی شده و علامت‌گذاری می‌شود. دو نوع عمل بزرگ کردن چشم (اپیکانتوپلاستی) وجود دارد که عبارتند از:

اپیکانتوپلاستی داخلی

این جراحی گوشه داخلی چشم‌ها را بیشتر آشکار می‌کند که در نتیجه چشم‌ها بزرگ‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسند. این جراحی برای کسانی که چین خوردگی‌های مغولی دارند توصیه می‌شود. این جراحی می‌تواند چین‌های پوستی را مجدداً شکل‌دهی کند تا از طریق برش یا برداشتن آن‌ها شکل چشمان و حالت مورب آنها را به فرم مطلوب درآید. ضمناً جای بخیه‌ها نیز در گوشه‌های چشم پنهان می‌ماند. این عمل را می‌توان یا به تنهایی یا همراه با جراحی پلک دوگانه انجام داد.

چه کسانی می‌توانند از اپیکانتوپلاستی داخلی استفاده کنند؟

• کسانی که چین‌های مغولی دارند
• کسانی که چشمانی درشت‌تر می‌خواهند
• کسانی که چشمانشان فاصله زیادی با هم دارند
• کسانی که مبتلا به افتادگی چین‌های گوشه داخلی چشم هستند

 اپیکانتوپلاستی جانبی

 این جراحی گوشه خارجی یا جانبی چشم‌ها را مجدداً شکل‌دهی می‌کند که با کشیدن گوشه جانبی چشم‌ها، آنها را بزرگ‌تر و از نظر افقی دراز‌تر می‌کند. هم شکل و هم زاویه چشم را می‌توان با این جراحی اصلاح کرد. برخلاف روش‌های قدیمی که گاهی اوقات منجر به چسبیدن دوباره پلک‌ها می‌شد، در تکنیک‌های جدید نتیجه جراحی دائمی است. این عمل را می‌توان یا به تنهایی یا همراه با جراحی پلک دوگانه انجام داد.

چه کسانی می‌توانند از اپیکانتوپلاستی جانبی استفاده کنند؟

 • کسانی که چشمانی درشت‌تر می‌خواهند
 • کسانی که مبتلا به افتادگی چین‌های گوشه خارجی چشم هستند
 • کسانی که چشم‌هایشان بیش از اندازه به هم نزدیک‌اند تا بتوانند جراحی اپیکانتوپلاستی داخلی دهند
 • کسانی که حالت چشم‌هایشان خشن است

اپیکانتوپلاستی جانبی + جراحی پایین آوردن گوشه چشم

 این ترکیب از جراحی می‌تواند گوشه خارجی چشم‌ها و حالت مورب آن‌ها را بطور همزمان اصلاح کند. این جراحی برای کسانی که چشمانشان بطور قابل توجهی اریب است و از چهره‌ای خشن رنج می‌برند توصیه می‌شود. گوشه خارجی چشم بصورت طولی و عرضی کشیده می‌شود. نتیجه این عمل، چشمانی مهربان و لطیف است.

چه کسانی می‌توانند از جراحی اپیکانتوپلاستی جانبی + جراحی پایین آوردن گوشه چشم استفاده کنند؟

 • کسانی که می‌خواهند چشمان بزرگتری داشته باشند
 • کسانی که مبتلا به افتادگی چین‌های گوشه خارجی چشم هستند
 • کسانی که چشم‌هایشان بیش از اندازه به هم نزدیک‌اند تا بتوانند جراحی اپیکانتوپلاستی داخلی دهند
 • کسانی که حالت چشم‌هایشان خشن است.

توصیه‌های پیش از جراحی اپیکانتوپلاستی چشم


 • باید حداقل چهار ساعت پیش از جراحی هیچ چیزی نخورید.
 • باید حداقل یک هفته پیش از عمل، از هرگونه دارویی که انعقاد خون را با مشکل مواجه می‌کند پرهیز کنید (قرص‌های جلوگیری از بارداری ، داروهای هورمونی، ویتامین E، آسپرین و غیره) اگر در حال مصرف داروهایی برای فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت یا تیروئید هستید، باید پیش از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • استعمال سیگار منجر به بیحالی، عطسه و خونریزی پس از جراحی می‌شود. شدیداً توصیه می‌کنیم، حداقل دو هفته پیش از جراحی، استعمال دخانیات را متوقف کنید.
 • سرماخوردگی شدید می‌تواند عملکردهای تنفسی شما را کاهش دهد. اگر اتفاقاً در روز جراحی، مبتلا به سرماخوردگی شدید شده‌اید؛ پیش از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • لباس‌هایی را با خود بهمراه داشته باشید که بتوان بدون اذیت شدن محل جراحی آن‌ها را تعویض کرد، مثل پیراهن دکمه دار یا تی‌شرت‌های خیلی گشاد.
 • پزشکان توصیه می‌کنند که یک روز قبل از جراحی دوش گرفته و سر خود را بشوئید. در روز جراحی آرایش نکنید و دندان‌هایتان را مسواک بزنید. بعلاوه نباید از لنزهای تماسی استفاده کنید، هرگونه زیورآلات را درآورده و لاک ناخن‌های دست و پای خود را پاک کنید.

توصیه‌های پس از جراحی اپیکانتوپلاستی چشم


 • می‌توانید یک روز پس از باز کردن بخیه‌ها صورت خود را با آب بشویید. می‌توانید از دوش استفاده کنید ولی از سونا گرفتن بپرهیزید.
 • باید داروهای خود را طبق تجویز پزشک سر ساعت مصرف نموده و از مصرف آسپرین و داروهای هورمونی بپرهیزید.
 • برای حداقل چهار هفته پس از جراحی، از استعمال دخانیات خودداری کنید، زیرا باعث به تعویق افتادن بهبودی شما می‌شود.
 • در سه روز اول از کمپرس یخ بر ناحیه جراحی استفاده کنید. پس از سه روز اول، برای دو الی سه روز از کمپرس گرم بر ناحیه جراحی استفاده کنید. بالاتر قرار دادن ناحیه جراحی نسبت به قلب، به کاهش ورم کمک خواهد کرد. از نوشیدن آب پیش از خواب بپرهیزید زیرا باعث تورم می‌شود.
 • از آن جایی که هر شخصی وضعیت سلامتی خاص خود را دارد، میزان و مدت کبودی و ورم در هر شخص فرق می‌کند. فرصت بدهید تا کبودی و ورم بهبود یابد.

خطرات و عوارض احتمالی


در صورتی که اپیکانتوپلاستی را جراحی مجرب و متخصص انجام دهد، عملی بی خطر بوده و با شانس موفقیت و رضایت بسیار بالایی همراه است. ولی همچون سایر جراحی‌ها، این جراحی نیز خطرات و عوارضی دارد. برخی از عوارض احتمالی که باید بیمار به آنها توجه کند عبارتند از:

• جای زخم : با پیشرفت تکنولوژی، اثر جراحی اپیکانتوپلاستی را می‌توان با استفاده از شیوه‌های خاصی پنهان نمود تا از هرگونه جای زخم مشخص پس از جراحی پیشگیری شود. با این وجود، گاهاً مشاهده می‌شود که بصورت ناخواسته جای زخم بیمار باقی می‌ماند. جای زخم‌ها تا چند ماه باقی مانده و نهایتاً با گذشت زمان از بین خواهد رفت.
• آلرژی : یکی دیگر از عوارض احتمالی، که احتمالش بسیار کم است، بروز واکنش‌های آلرژیک نسبت به ماده بی‌حس کننده یا بخیه‌هاست. معمولاً برای اجتناب از بروز چنین عوارضی، پیش از جراحی تست آلرژی گرفته می‌شود.
• نتایج نامطلوب : می‌توان با مراجعه به جراح پلاستیک مجرب و متخصص از نتایج مطلوب به راحتی پیشگیری کرد.
• عفونت : ضمناً یکی دیگر از عوارض بسیار نادر، که در هر جراحی احتمال آن وجود دارد، عفونی شدن زخم است. این مشکل را نیز می‌توان براحتی با استفاده از آنتی‌بیوتیک برطرف نمود.
عوارض جراحی اپیکانتوپلاستی بسیار نادر هستند. این جراحی به راحتی و بدون هیچ عوارضی انجام شده و بیماران نیز رضایتمندی بالایی نسبت به چشمان درشت و درخشان خود خواهند داشت.

سوالات متداول عمل بزرگ کردن چشم (اپیکانتوپلاستی)


آیا اثر جراحی اپیکانتوپلاستی باقی می‌ماند؟

گوشه داخلی چشم نسبت به زخم حساس می‌باشد، بنابراین طراحی دقیق محل شکاف بسیار حائز اهمیت است. معمولاً یک جای زخم سفید روشن در گوشه داخلی چشم، محلی که چین مغولی برداشته می‌شود، باقی می‌ماند.

برای پیشگیری از باقی ماندن جای زخم، پزشک بخشی از پرده ملتحمه را شکاف داده و به سمت پوست داخلی بخیه می‌زنند تا جایی از زخم مشخص نباشد.

بلفاروپلاستی یا اپیکانتوپلاستی؟

معمولاً در انتخاب بهترین جراحی برای درشت کردن چشم‌ها تردید وجود دارد. بلفاروپلاستی و اپیکانتوپلاستی هر دو اصطلاحات پزشکی رایجی هستند. بلفاروپلاستی اصطلاحی پزشکی برای نوعی از جراحی است که در آن پلک بالا و پلک پایین هر دو با هم جراحی می‌شوند. در بیماران با چهره آسیایی، هدف از بلفاروپلاستی پلک بالا، ایجاد خط پلک در پلک بالا از طریق استفاده از تکنیک‌های مختلف است. چین گوشه داخلی چشم که به آن “چین مغولی” نیز می‌گویند، در میان چهره‌های آسیایی بسیار شایع است. اپیکانتوپلاستی نوعی از جراحی است که در آن چین مغولی برداشته می‌شود تا گوشه داخلی چشم (تپه اشکی) مشخص‌تر شود. با این روش خط پلک بلندتر و در نتیجه چشم پهن‌تر به نظر می‌رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *