عمل جراحی زیبایی بینی و تاثیر چشمگیر آن در زیبایی و جذابیت فرد

عمل جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی که عمدتا همه آن را با عمل بینی می‌شناسند یک رویکرد عمل‌جراحی پلاستیک برای اصلاح و بازسازی فرم بینی، بازیابی عملکردها و زیبایی بینی از طریق برطرف‌کردن آسیب‌های بینی، نقص مادرزادی، مشکلات تنفسی و یا عدم‌موفقیت رینوپلاستی اولیه است. اکثرا بیماران خواهان برداشتن برآمدگی، کم‌کردن پهنای سوراخ‌ بینی، تغییر زاویه بین بینی و دهان و همچنین اصلاح آسیب‌ها، نواقص مادرزادی و یا سایر مشکلاتی از جمله انحراف سپتوم بینی و یا شرایط سینوس هستند که بر روی تنفس فرد تاثیر‌می‌گذارد.

عمل جراحی بینی جزء شایع‌ترین عمل‌های زیبایی محسوب‌ می‌شود. مواردی که شامل جراحی زیبایی بینی می‌باشند عبارتند از بزرگ‌ کردن و یا کوچک‌ کردن بینی، تنظیم شکل بینی، تنظیم زاویه بین بینی و لب فوقانی و همچنین اختلالات مادرزادی، تروما و مشکلات تنفسی. برای بهره‌مندی از این خدمات و رزرو وقت با ما تماس حاصل‌فرمایید.

عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست؟


عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست

رینوپلاستی یک روش جراحی است که هدف آن اصلاح ظاهر ناهنجاری‌ها یا بینی ناخوشایند برای فرد مبتلا  به آنها بصورت مادرزادی ‌است. رینوپلاستی گروهی از عمل‌های جراحی بسیار رایج و کم خطر در سراسر جهان است که عمدتا به درخواست فرد انجام می‌شود. محدودیت سنی برای این عمل جراحی معمولا 18 سال است. به عبارت دیگر، رینوپلاستی می‌تواند طول بینی شما را کم و یا زیادکرده و باعث زیبایی در ظاهر فرد می‌شود. فرد می‌تواند لبه‌ها و شکل بینی را تغییردهید و بدشکلی‌هایی همچون  فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های بینی را اصلاح‌کنید. اگر قصد انجام یک عمل زیبایی بینی را دارید در اینصورت پزشک جراح بینی می‌تواند به شما در تعیین بهترین شیوه شکل‌دهی صورتتان کمک‌کند. قسمت فوقانی بینی از استخوان تشکیل‌شده و قسمت پایینی آن شامل غضروف است. عمل زیبایی بینی را می‌توان در هر دو قسمت غضروف و استخوان اعمال‌کرد.

  • می‌توان به کمک جراحی بینی غضروف بینی را دستکاری‌کرد.
  • شکل بینی را تغییرداد.
  • زاویه بین دهان و بینی را عوض‌کرد.

می‌توان در صورت آسیب‌دیدگی، مجددا از رینوپلاستی جهت بازیابی عملکرد بینی استفاده‌کرد.

عمل رینوپلاستی چگونه انجام‌ می‌شود؟


عمل رینوپلاستی چگونه انجام‌می‌شود

زیبایی بینی (رینوپلاستی) را می‌توان به دو روش جراحی و بدون جراحی انجام‌داد. جراحی زیبایی بینی انتخابی درست برای دستیابی به نتایج پایدار و ماندگار است. همچنین بهتر است که قبل از تصمیم‌گیری برای عمل جراحی ابتدا اطلاعات کافی در مورد ساختار بینی داشته‌ باشیم. بینی را می‌توان تقریبا در 3 بخش مورد بررسی قرارداد که این سه بخش عبارتند از:

  • قسمت نرم و گوشتی داخلی که شامل مسیر ورود و خروج هوا می‌شود که باعث گرم‌شدن هوای دم شده و در فرآیند رطوبت‌زایی قرار‌ می‌گیرد که مخاط بینی نامیده‌ می‌شود. این بخش مخاط بینی است که باعث حس بوی ما می‌شود.
  • در وسط بینی، ساختارهای ساخته شده از غضروف و استخوان وجود دارد. این قسمت از بینی از متشکل از ساختارهای سفت و سخت است که از منقبض‌ شدن بینی در حین نفس‌کشیدن جلوگیری‌ می‌کند و اجازه‌ می‌دهد که هوا به راحتی به ریه‌هایمان برسد. خمیدگی‌های موجود در ساختار میانی به‌طور مستقیم بر روی شکل بینی تاثیر‌ می‌گذارند.
  • لایه مخاط و ساختار وسط در فرم‌دهی شکل بینی در قسمت بیرونی عضله پوشش و بافت پوست موثر هستند. ضخامت این لایه تقریبا 2 میلیمتر است. بیشتر بودن ضخامت این لایه از ۲ میلی‌متر یکی از دلایل اصلی بدشکل‌ بودن و داشتن ظاهری خشن است. شایان ذکر است که امکان نازک‌ کردن این لایه وجود ندارد.

مزایای عمل رینوپلاستی دماغ چیست؟


بینی چشمگیرترین عضو بدن است چراکه در وسط صورت قراردارد به‌طوری از لحاظ زیبایی‌شناسی و عملکردی از قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌ها برخوردار است. بینی که با ساختار صورت ناسازگار باشد ممکن‌ است باعث تزلزل در اعتماد به نفس در فرد شود. بنابراین از لحاظ زیبایی‌ شناختی، بهتر است که فرد دارای یک خط صورت خوشایند‌تر باشد و برای اینکار می‌تواند از جراحی بینی استفاده‌ کند تا این علاوه بر رفع این مشکل، احساس خوبی نیز به وی دست‌ دهد. همچنین ممکن است که عمل رینوپلاستی بینی به علت مشکلات سلامتی صورت‌ بگیرد و ربطی به زیبایی نداشته‌ باشد. افرادی که از مشکلات تنفسی رنج‌ می‌برند، می‌توانند پس از انجام عمل جراحی بینی از شر این مشکلات خلاص‌ شوند و از خواب و تنفس راحت در زندگی روزمره خود لذت‌ ببرند.

جراحی رینوپلاستی بینی مناسب چه‌ کسانی است؟


هرچند شاید همیشه بعد از انجام عمل رینوپلاستی بینی فرد به ظاهر دلخواه خود دست‌ نیابد اما این عمل جراحی می‌تواند از طریق بهبود ظاهر فرد باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد شود. بدست‌ آوردن ظاهری جدید باعث تغییر در رفتار افراد نمی‌شود. زمانی تصمیم به انجام عمل جراحی رینوپلاستی بگیرید که خودتان تمایل به انجام آن داشته‌ باشید و نگذارید که تحت‌ تاثیر حرف‌های دیگران تن به این جراحی بدهید همچنین بهتر است که  قبل از انجام رینوپلاستی به انتظارات خود از این عمل جراحی فکر کرده و حتما بطور مفصل راجع به آنها با پزشک خود صحبت‌ کنید. افراد سالم و منطقی که خواهان بهبود و نه کمال، ظاهر خود هستند می‌توانند بهترین کاندیدای رینوپلاستی باشند. حداقل سن توصیه‌ شده برای انجام این عمل برای زنان ۱۶ سال و برای مردان ۱۷ سالگی است.

مشاوره


مشورتهای مربوط به رینوپلاستی

مرحله مشاوره یکی از مهمترین نکاتی است که پزشک بطور مفصل خواسته‌ها و انتظارات شما از رینوپلاستی را به شما می‌گوید. از طریق برقراری ارتباط و اعتماد به نفس خوب با پزشک می‌توانید بر استرس و دلهره قبل از عمل جراحی غلبه‌کنید. در اولین جلسه مراجعه به پزشک، وی از شما در مورد بینی مدنظرتان سوال‌هایی می‌پرسد، آناتومی بینی و صورت شما را معاینه‌ کرده و در مورد احتمالات جراحی با شما صحبت‌ می‌کنید. ساختار استخوان و غضروف بینی بیمار، شکل صورت، ساختار پوست، سن بیمار و انتظارات وی از جمله عواملی هستند که به طور مستقیم بر نتیجه رینوپلاستی تاثیر‌ می‌گذارند. اگر آلرژی دارید و یا از مشکلات تنفسی رنج‌ می‌برید و یا بطور منظم از داروهای خاصی مصرف‌ می‌کنید یا سیگاری هستید حتما قبل از عمل این موارد را به پزشک خود اطلاع‌دهید. در این موارد، پزشک اطلاعات دقیقی در مورد تغذیه، سیگار کشیدن، مصرف یا عدم‌مصرف ویتامین‌ها و سایر داروها، چگونگی شستن صورت، زدن عینک و یا رژیم خاص را به شما می‌دهد. بهتر است که شخصی همراه شما باشد تا بعد از اتمام عمل جراحی شما را تا منزل همراهی‌ کند.

آمادگی برای عمل جراحی زیبایی بینی


قبل از انجام جراحی بینی، لازم است که پزشک به شما بگویید که آیا این عمل جراحی مناسب حال شماست یا نه، زیرا ممکن‌ است که در برخی از شرایط خاص امکان عمل جراحی زیبایی بینی وجود‌ نداشته ‌باشد و یا شاید لازم‌ باشد که این عمل به‌ تعویق بیفتد.

  • سابقه پزشکی بیمار: در این مرحله پزشک از شما می‌خواهد که اگر سابقه بیماری و یا قبلا تحت عمل‌جراحی قرارگرفته‌اید حتما در این مورد به او اطلاع‌ دهید. برای مثال، اگر از داروهایی مصرف‌ می‌کنید که باعث خونریزی می‌شوند بایستی قبل از عمل جراحی مصرف این داروها را تنظیم‌ کنید و یا اگر از اختلال خونریزی همچون هموفیلی رنج‌ می‌برید در این شرایط احتمال انجام عمل جراحی بینی وجود ندارد.
  • معاینه جسمانی و آزمایشات آزمایشگاهی: قبل از اینکه هرگونه تصمیمی درباره عمل جراحی زیبایی بینی گرفته شود، پزشک فرد را از لحاظ جسمانی به طور کامل معاینه‌ می‌کند. در حین معاینه، پزشک ساختارهای داخل و خارج بینی را کاملا بررسی‌ کرده و موقعیت استخوان‌ها و غضروف‌ها و ساختار کلی صورت و شکل پوست بیمار را معاینه‌ خواهد کرد. معاینه جسمانی بیمار برای پزشک بسیار مهم است چراکه از طریق این معاینه قادر به درک صحیح از ساختار آینده بینی بیمار خواهد بود. بنابراین شکل‌دهی مراحل قبل از عمل زیبایی بینی نارضایتی پس از عمل را کاهش‌ می‌دهد.
  • عکس‌برداری: پزشک از زوایای مختلف از بینی بیمار عکس خواهد گرفت. از این عکس‌ها برای مقایسه ظاهر فرد قبل و بعد از عمل استفاده‌ می‌شود.
  • ارزیابی انتظارات: پزشک در مورد انتظارات فرد از وی سوالاتی می‌پرسد. لازم است که فرد و پزشک هدف واقع‌بینانه تعیین‌ کنند. در این مرحله، پزشک به شما می‌گوید که ظاهر شما در پایان عمل جراحی به چه شکلی خواهد بود.

باید قبل از جراحی رینوپلاستی  از مصرف داروهای ضدالتهابی غیر‌استروئیدی مثل آسپرین اجتناب‌کنید. مصرف این داروها ممکن‌است باعث خونریزی بیش از حد در حین عمل جراحی شود. تنها داروهایی مصرف‌کنید که پزشک برای شما تجویزکرده است. اگر فردی سیگاری‌هستید قبل از عمل جراحی حتما سیگارکشیدن را متوقف‌ کنید. بهبودی غیرجراحی فرآیند شما را طولانی می‌کند. ممکن‌ است که در 24 ساعت اول پس از مصرف داروهای بیهوشی دچار از‌دست‌دادن حافظه و یا کندشدن واکنش شوید. این موارد جزء عوارض جانبی قابل پیش‌بینی هستند. پزشک شما اطلاعاتی در مورد آنچه می‌توانید پس از عمل جراحی انجام‌دهید و چه‌کاری لازم‌است که انجام‌دهید به شما می‌دهد.

رینوپلاستی بسته و باز


معمولا عمل جراحی رینوپلاستی چیزی حدود ۲ الی ۴ ساعت طول‌ می‌کشد. البته ممکن‌است در برخی از موارد از این هم طولانی‌تر شود. در طی عمل، پوست روی بینی که باعث بسته شدن آن می‌شود از استخوان و غضروف  سازنده ساختار پایینی بینی جدا می‌شود. این فرآیند همچنان به صورت شکل‌ دادن به غضروف و استخوان‌ها و تشکیل یک بینی جدید تا رسیدن به نتیجه مطلوب و  مورد نظر بیمار ادامه‌ می‌یابد. در آخر، بینی بیمار به شکل اولیه بازمی‌گردد. تکنیک رینوپلاستی عمدتا دو نوع است. تکنیک بسته  که به طور قطعی در بینی و روش باز که با قسمت‌های زیر بینی سروکار دارد. به کمک روش باز، جراح تسلط بیشتری از عمل دارد است و ساختار بینی بهتر خواهدبود، اما پزشک مناسب‌ترین روش را برای انجام عمل جراحی در خصوص بینی شما را توضیح می‌دهد و اطلاعات دقیقی در مورد آن به شما ارائه‌ می‌دهد. در عمل جراحی اصلی، پزشک طریق تراشیدن استخوان‌ها و غضروف بینی و بخیه‌ زدن قسمتی همانند یک خیاط با درزهای نازک و باریک سعی خواهد‌ کرد تا از بهترین شکل و فرم را به بینی شما بدهد. در این مرحله، پزشک ضمن محافظت از و حتی تقویت اسکلت اصلی، تلاش‌ می‌کند تا بینی فرد را به شکل مدنظر وی درآورد. به همین دلیل، همچنین محافظت از ساختارهای خاص، در مکان‌های خاصی پشتیبانی از استخوان یا غضروف بینی فراهم‌ می‌شود. در پایان عمل جراحی بینی، یک اسپلینت یا قالب پلاستیکی به مدت 7 الی10 روز در داخل بینی گذاشته‌ می‌شود تا شکل نهایی بینی به شکل مدنظر دربیاید.

بعد از عمل زیبایی دماغ یا رینوپلاستی به چه مراقبت‌هایی نیاز است؟


بعد از عمل زیبایی دماغ یا رینوپلاستی به چه مراقبت‌هایی نیاز است؟

طبیعی‌ است که در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل جراحی فرد احساس درد و متورم‌ شدن بینی داشته‌ باشد.  برای حل این مشکلات، پزشک داروهایی برای شما تجویز می‌کند. در روزهای اول کبودی و تورم دور و بر چشم افزایش‌ می‌یابد و در روز دوم و سوم به بالاترین خود سطح می‌رسد. قراردادن اشیاء و کمپرس سرد بر روی این قسمت‌ها می‌تواند  در از بین بردن این ورم‌های کبود موثر باشد. معمولا در طی 2 هفته اول فرد با بیشتر این مشکلات روبرو خواهد شد. (گاهی‌اوقات ممکن‌است که ورم بسیار غیر معمول تا چندین  ماه طول‌بکشد تا رفع‌شود اما احتمالا تنها پزشک متوجه این امر خواهدشد). طبیعی‌است که در روزهای اول و دوم بعد از عمل جراحی، فرد دچار نشت و لکه‌های خونین شود و حتی ممکن‌است که فرد تا چندین هفته دچار گرفتگی بینی شود. در طی این مدت، از دمیدن به شکل شدید به بینی برای تمیزکردن بافت در حال التیام جدا پرهیزکنید. همچنین در طی این دوره به‌هیچ وجه نباید از سیگار استفاده‌کنید و از انجام فعالیت‌های سنگین بطور جدی بپرهیزید. استحمام با آب گرم مانعی ندارد. بین 7 تا 10 روز فرد تمام بخیه‌ها و اسپلینت‌هایی را که از بینی وی پشتیبانی‌ می‌کنند، دریافت خواهیدکرد. پس از گذشت این مدت فرد می‌تواند مجددا به سرکار و یا مدرسه بازگردد. با این حال، ممکن‌است چندین هفته طول‌ بکشد تا فرد بتواند به عملکرد کامل خود دست‌ یابد. شایان ذکر است که  باید تا گذشت 2 الی 3 هفته از انجام فعالیت‌های شدید و خسته‌کننده فیزیکی اجتناب‌ کنید. همچنین لازم‌ است که از هر نوع پالسی که ممکن‌ است منجر به سوختگی شود، دور بمانید. به هنگام شستن صورت، شانه‌کردن موها و آرایش‌کردن با احتیاط عمل‌کنید. در صورتی که از لنز استفاده‌ می‌کنید، می‌توانید بلافاصله بعد از اتمام عمل جراحی آنها را به چشم بزنید اما استفاده از عینک تا 2 ماه بعد عمل جراحی ممنوع است.

آیا جراحی زیبایی بینی عوارض دارد؟


اگر جراحی رینوپلاستی توسط پزشکی باتجربه و متخصص صورت‌ بگیرد در اینصورت معمولا میزان خطرات ناشی از آن به حداقل می‌رسد. معمولا از جمله عوارضی که ناشی از جراحی بینی می‌شود عبارتند از عفونت، خون‌دماغ شدن و یا بیهوشی. بعد از جراحی بینی می‌توان نقطه‌های قرمز رنگ کوچکی را روی سطح پوست مشاهده‌کرد، این نقاط قرمز ساختارهای عروقی هستند که معمولا بعد از مدتی ناپدید‌ می‌شوند. وقتی که رینوپلاستی در بینی انجام‌ می‌شود هیچ اثری از آن باقی‌ نخواهد ماند این در حالیست که غالبا در تکنیک جراحی باز اسکار قابل‌توجهی‌ ندارد. تقریبا یک دهم عمل‌های جراحی بینی پس از انجام جراحی اول نیاز به اصلاح دوم نیز دارند. البته باید گفت که معمولا چنین شرایطی قبل از انجام اولین عمل جراحی غیرقابل‌پیش‌بینی است. به‌طور کلی، مدت زمان جراحی دوم کوتاه‌تر از جراحی اول است.

هزینه‌ جراحی زیبایی بینی چقدر است؟


قیمت جراحی بینی می‌تواند با توجه به مهارت و تجربه جراح متفاوت باشد. غالبا جراحان برای کسب رضایت بیمار و نتایج موفق هزینه‌های زیادی می‌کنند.

سوالات رایج در مورد جراحی بینی


عمل جراحی زیبایی بینی چقدر طول‌ می‌کشد؟

معمولا این عمل حدود ۲ ساعت طول‌ می‌کشد.

آیا جراحی زیبایی بینی دردناک‌ است؟

 جراحی زیبایی بینی دردناک نیستند که شما بخواهید از آنها بترسید بلکه به کمک تکنیک‌های مدرن بسیار آسان و راحت شده‌اند بطوری که بعد از اتمام جراحی فرد هیچگونه احساس دردی نخواهد کرد.

چه زمانی بافر و گچ بینی برداشته‌‌ می‌شوند؟ آیا این اقدام دردناک است؟

در این عمل از ضربه‌گیرهای سیلیکون خالص استفاده‌ می‌شود که در طی عمل جراحی به بافت بینی نمی‌چسبند و اختلالی در کانال‌های مجرای تنفسی ایجاد‌ نمی‌کنند. معمولا بطور میانگین پس از گذشت یک هفته، بافر و گچ‌ بینی برداشته‌ می‌شوند.باید گفت که در هنگام گذاشتن و برداشتن بافرها و گچ بینی فرد هیچگونه احساس دردی نخواهدکرد.

بعد از انجام عمل جراحی بینی، چه‌مدت باید فرد در بیمارستان بستری شود؟

پس از جراحی، بیمار معمولا در همان روز مرخص‌شده و به خانه برمی‌گردد.

چه زمانی بعد از عمل جراحی بینی می‌توان فعالیت‌های روزمره را از سرگرفت؟

 فرد می‌تواند تمام فعالیت‌های روزانه خود را بعد از گذشت 2 الی ۳ روز بعد از جراحی انجام‌ دهید.

چه زمانی پس از عمل جراحی بینی فرد می‌تواند  به زندگی اجتماعی بازگردد؟

فرد می‌تواند پس از گذشت 10 روز از عمل به زندگی اجتماعی بازگردید و تقریبا بعد از یک ما هیچکسی متوجه‌ نخواهد شد که وی عمل بینی انجام داده‌ است.

 بهترین فصل برای انجام جراحی زیبایی بینی کدام فصل است؟

جراحی زیبایی بینی یک عمل جراحی بدون درد و راحت است که می‌تواند در هر 4 فصل انجام‌ شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *