عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): شکمی تخت و صاف با حذف چربی

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یک نوع روش جراحی زیبایی است که برای ایجاد شکمی لاغرتر و سفت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل جراحی شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از وسط و قسمت پایین شکم است تا عضلات و فاسیای دیواره شکم سفت شوند. متقاضیان این نوع عمل جراحی معمولاً افرادی با بافتهای افتاده یا شل پس از بارداری یا کاهش وزن به میزان زیاد می‌باشند.

انواع ابدومینوپلاستی پلاستی و روش‌ها


 ابدومینوپلاستی کامل

به طور کلی، یک عمل جراحی زیبایی شکم کامل شامل مراحل زیر است:

 • برش از رانی به ران دیگر دقیقاً بالای ناحیه لگنی ایجاد می‌شود.
 • برش دیگری برای آزاد کردن ناف از پوست اطراف صورت می‌گیرد.
 • پوست از دیواره شکم جدا شده تا عضلات و فاسیا برای سفت کردن در طی جراحی نمایان شوند. دیواره عضلانی فاسیا با بخیه محکم می‌شود.
 • لیپوساکشن اغلب برای اصلاح مناطق گذر فرم دهی شکم استفاده می‌شود.
 • لباس مخصوص و گاهی اوقات گن باید استفاده شوند و هر مایع اضافی از ناحیهٔ تحت عمل جراحی تخلیه می‌شود.

جراحی زیبایی جزئی شکم

ابدومینوپلاستی جزئی (یا مینی) به شرح زیر است:

 • برش کوچکتری ایجاد می‌گردد.
 • پوست و چربی نواحی پایین شکم از فاسیای عضلانی به صورت محدود جدا می‌شود. پوست به سمت پایین کشیده شده و پوست اضافی برداشته می‌شود.
 • گاهی اوقات بخش اصلی پایین شکم از عضله زیر خود جدا شده و ناف روی دیوارهٔ شکمی به سمت پایین کشیده می‌شود.
 • گاهی اوقات بخشی از دیواره فاسیای عضلانی شکم سفت می‌شود.
 • لیپوساکشن اغلب برای کانتور منطقه گذر استفاده می‌شود.
 • قسمت برش خورده به جای خود بخیه می‌شود.

عمل جراحی زیبایی گستردهٔ شکم

یک عمل جراحی زیبایی گستردهٔ شکم در واقع یک ابدومینوپلاستی کامل به علاوهٔ لیفت ران جانبی است. زخم حاصل از این نوع روش جراحی از خط آگزیلار خلفی (در هنگام قرار دادن دست‌های شما به صورت باز روی ران‌هایتان به صورتی که انگشت شست در کنار خط آگزیلار خلفی قرار دارد) انجام می‌شود. این عملیات، تمام کانتورینگ شکم یک ابدومینوپلاستی کامل را شامل می‌شود و امکان بهبود بیشتر ناحیهٔ فلانک (کمر)، و همچنین صاف شدن کانتور قسمت بالایی ران جانبی را می‌دهد.

عمل جراحی زیبایی‌های لترال تنشن شکم

عمل جراحی زیبایی‌های لترال تنشن شکم یک روش پیشرفته است که بیشتر از سایر روش‌ها و کمی بیش از چهار و نیم ساعت طول می‌کشد. ابدومینوپلاستی معمولی عضلات را در یک خط عمودی سفت می‌کند. در این روش جدید، که به عنوان عمل جراحی زیبایی‌های لترال تنشن شکم شناخته شده است، علاوه بر سفت کردن خط جانبی، عضلات نیز به صورت افقی سفت می‌شوند. نتیجه نهایی این روش یک شکم کاملاً تخت است که کمر به طور مشخص در آن تعریف شده است.

ابدومینوپلاستی شناور یا روش FAB

این روش جدید که به عنوان مینی ابدومینوپلاستی گسترش یافته نیز شناخته شده است، اجازه می‌دهد تا از طریق برشی کوچکتر که در اطراف ناف شکم نیست، سفت کردن و شکل دادن انجام گیرد. از طریق این برش کوچکتر پوست اضافی برداشته می‌شود و ناف به طور موقت جدا می‌شود و در طی این فرآیند بالای عضلات به صورت شناور قرار می‌گیرد. عضلات از منطقه استرنوم تا ناحیه خارجی لگن سفت و محکم می‌شوند. سپس پوست سفت می‌شود و ناف مجدداً وصل می‌شود و یا در صورت لزوم یک یا دو سانتی متر به پایین حرکت می‌کند. لیپوساکشن نیز ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب انجام شود.

ابدومینوپلاستی سیرکومفرنشیال

ابدومینوپلاستی سیرکومفرنشیال یک ابدومینوپلاستی گسترده به همراه لیفت شکم است. زخم ناشی از این عمل جراحی در کل اطراف بدن کشیده می‌شود و عملیات بلت لیپتکتومی کمربند یا لیفت ناحیه پایینی بدن نیز انجام می‌شود. این عمل برای بیمارانی که به میزان زیادی کاهش وزن داشته‌اند بسیار مناسب است.

روش‌های ترکیبی

می‌توان ابدومینوپلاستی را با لیپوساکشن ترکیب کرد تا یک لیپوتاک انجام شود که بدن را در اطراف ران، لگن و باسن کانتور می‌کند. همچنین می‌توان عمل جراحی زیبایی شکم را با کاتورینگ لیپوساکشن، کاهش اندازه سینه، لیفت سینه یا گاهی اوقات هیسترکتومی، بسته به علت هیسترکتومی ترکیب کرد. یک نام محبوب برای روشهای بهبود دهندهٔ سینه که همراه با عمل جراحی زیبایی شکم انجام می‌شود “مامی میک آور” است.

متقاضی مناسب برای عمل جراحی زیبایی شکم (تامی تاک)


زمانی می‌رسد که متوجه می شویدکه رژیم غذایی و ورزش باعث کاهش سایز می‌گردد، اما ظاهر شکم و برآمدگی آن را تغییر نمی‌دهد. بعضی از دلایل رایج این امر به شرح زیر است که ممکن است بعد از دانستن این علائم بخواهید تصمیم به عمل جراحی زیبایی شکم بگیرید:

 • پیری، وراثت، بارداری، عمل جراحی قبلی یا نوسانات وزن، موجب ایجاد پوست اضافی بر روی شکم، ضعف عضلات شکمی یا هر دو می‌گردد.
 • شما سیگار نمی‌کشید. سیگار کشیدن روند بهبودی را کاهش می‌دهد و خطر عوارض جدی در حین و بعد از عمل را افزایش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، حداقل شش هفته قبل از عمل باید سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • وزن شما پایدار است. افراد لاغر و چرب با چربی اضافی در بخش پایینی شکم بهترین متقاضیان هستند. اگر به طور کلی چاق هستید، این روش برای شما مناسب نیست.
 • اگر مقدار قابل توجهی از چربی داخل شکمی را در اطراف اندام‌های داخلی خود داشته باشید، ممکن است قبل از انجام عمل جراحی زیبایی شکم، نیاز به لاغر کردن داشته باشید.
 • شما از نظر جسمی سالم هستید. شما باید از نظر فیزیکی نسبتاً وضعیت مناسبی داشته باشید تا این روش را تحمل کنید.
 • شما دیگر قصد بچه دار شدن ندارید. عضلاتی که در طول عمل جراحی زیبایی شکم، ترمیم می‌شوند، می‌توانند در صورت باردار شدن دوباره از یکدیگر جدا شوند.
 • زخم‌های داخلی یا خارجی از هر عمل جراحی قبلی شکم ممکن است روی پیش آگهی عمل جراحی شما تأثیر بگذارد.
 • اگر از لحاظ بهداشت عمومی در وضعیت مناسبی به سر می‌برید، نگرش مثبت و انتظارات واقع بینانه دارید، به احتمال زیاد، یک متقاضی مناسب برای این روش محسوب می‌شوید.

عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چگونه انجام می‌شود؟


در عمل جراحی زیبایی شکم، متخصص جراح شما پوست شل را برداشته و ماهیچه‌های شکم را با بخیه سفت می‌کند.

 • متخصص جراح شکم شما را علامت گذاری خواهد کرد تا محل برش‌ها، مرکز شکم و محل جدید ناف مشخص شوند.
 • محلول لیدوکائین (یک بی حس کننده موضعی) و اپی نفرین (یک منقبض کنندهٔ عروق خونی که خونریزی را با انقباض عروق خونی کنترل می‌کند) تزریق می‌شود.
 • برش اولیه شکم ابدومینوپلاستی تاندون در بالای لگن، از یک استخوان ران به سمت دیگر اعمال می‌شود. در عمل جراحی زیبایی شکم کامل، برش دیگری در اطراف ناحیه ناف شما ایجاد می‌شود. در یک مینی تامی تاک، متخصص جراح از برشی کوتاه‌تر استفاده خواهد کرد.
 • متخصص جراح پوست اطراف دیواره شکم شما را به سمت قفسه سینه شل خواهد کرد و سپس بخیه‌ها را در فاسیای عضلات شکم شما خواهد زد تا آنها را در موقعیت سفت‌تر قرار دهد. این بخش ترمیم عضلات به روش جراحی است.
 • بعد از اینکه عضلات شکمی شما بخیه زده شدند، متخصص جراح شما چربی اضافی را با لیپوساکشن یا سایر روش‌ها از بین می‌برد. پوست شکم شما بر روی خط برش کشیده می‌شود و پوست اضافی برداشته می‌شود.
 • پس از آن، متخصص جراح شما محل قرار گیری ناف شما را علامت گذاری می‌کند. اگرچه پوست اطراف ناف شما حرکت داده شده است، ناف تقریباً همیشه در همان محل قبلی قرار می‌گیرد. متخصص جراح شما یک سوراخ را از طریق پوست ایجاد می‌کند و آن را در اطراف ناف بخیه می زند.
 • متخصص جراح شما از چسب‌های بافت، بخیه‌ها، استاپل یا استری-استریپس برای بستن برش‌ها استفاده می‌کند.
 • در یک عمل جراحی کامل زیبایی شکم، متخصص جراح اغلب یک یا چند درن را برای جلوگیری از تجمع مایع وارد می‌کند، که می‌تواند فشار بر برش ایجاد کند. درن یک لوله پلاستیکی شفاف است که از طریق یک برش بسیار کوتاه زیر برش اصلی قرار می‌گیرد و مایع را از بدن به یک کیسه بیضی شکل کوچک منتقل می‌کند. هر بار که کیسه را خالی می‌کنید و پیش از اتصال مجدد آن، از شما خواسته می‌شود کیسه را فشار دهید تا زخم تخلیه گردد.

هدف از متخصص عمل جراحی زیبایی شکم و دستیاران کمک به شما در دستیابی به بهترین نتایج و ایجاد یک تجربه عمل جراحی آسان و راحت است.

ظاهر برش‌ها و جای زخم‌های عمل جراحی زیبایی شکم چگونه است؟


ظاهر برش‌ها و جای زخم‌های عمل جراحی زیبایی شکم چگونه است؟ظاهر برش‌ها و جای زخم‌های عمل جراحی زیبایی شکم چگونه است؟2ظاهر برش‌ها و جای زخم‌های عمل جراحی زیبایی شکم چگونه است؟4

 برش برای یک عمل جراحی زیبایی کامل شکم معمولاً از استخوان ران یک سمت تا سمت دیگر انجام می‌شود و ممکن است به شکل V یا U باشد، بنابراین اسکار می‌تواند در زمان پوشیدن بیکینی پنهان شود. متخصص جراح شما بر اساس ترجیحات و میزان اصلاح مورد نیاز شکل و طول برش را تعیین می‌کند. شما همچنین ممکن است یک برش در اطراف ناحیه ناف داشته باشید. در مینی تامی تاک، متخصص جراح می‌تواند برش را تا حد ممکن کم کند و این برش در اطراف ناحیه لگن مخفی خواهد شد. پوست قسمتی از شکم که برداشته شده است زیر ناف است و هیچ برشی در اطراف ناف وجود ندارد. طول برش مینی تامی تاک می‌تواند بر اساس میزان پوستی که متخصص جراح شما بر می‌دارد، متفاوت باشد. با یک عمل جراحی‌های لترال تنشن ابدومینوپلاستی، جای زخم‌ها طولانی‌تر و اغلب بیشتر از زخم‌های ایجاد شده در عمل جراحی زیبایی معمول شکم و مینی تامی تاک است. برش ندادن ناحیه ناف رایج است، زیرا پوست در ناحیه مرکزی به میزان زیاد برداشته نمی‌شود.

دوران بهبود پس از عمل جراحی زیبایی شکم


بهبودی پس از عمل جراحی زیبایی شکم در طول یک دورهٔ شش ماهه یا بیشتر رخ می‌دهد. در چند روز اول، مدیریت درد و پیشگیری از بروز عوارض، اولویت شما است. هفته اول بدترین طول این دوره خواهد بود و هنوز احساس می‌کنید که در حدود دو تا سه هفته بهبود می‌یابید. بعد از چند هفته، توانایی در حرکت کردن و تناسب اندام بسیار مهم می‌شود. پس از چند ماه، می‌توانید ارزیابی زیبایی شناختی نتایج حاصل از عمل جراحی خود را شروع کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که زمان لازم برای بهبود در افراد بسیار متفاوت است.

محدودیت‌ها و خطرات


خوشبختانه، عوارض مهم ناشی از عمل جراحی زیبایی شکم کم هستند و میزان رضایتمندی بالا است. اگر عمل جراحی توسط یک متخصص جراح پلاستیک با تجربه در یک مرکز معتبر انجام انجام شود، میزان کلی عوارض کم است. تمام روش‌های جراحی تا حدی خطرناک هستند. برخی از عوارض احتمالی در همه عمل‌های جراحی عبارت‌اند از:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • هماتوم یا سروما (تجمع خون یا مایع زیر پوستی که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد)
 • عفونت و خونریزی
 • تغییر در حساسیت پوست
 • جای زخم
 • عکس العمل های آلرژیک
 • آسیب به ساختارهای زیرین
 • نتایج نامطلوب که ممکن است نیاز به عمل‌های جراحی اضافی داشته باشد

هزینه


هزینه بستگی به عوامل مختلفی نظیر سن بیماران، وزن و وضعیت سلامتی آنها دارد. بسته به افراد، ممکن است هزینه‌های دیگری نیز پس از عمل جراحی زیبایی شکم وجود داشته باشد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *