لیپوساکشن: لاغری سریع و زیبایی اندام با از بین بردن چربی اضافی بدن

لیپوساکشن

لیپوساکشن به عمل جراحی گفته می‌شود که از تکنیک مکش جهت خارج کردن چربی برخی قسمت‌های اندام بهره می‌برد. لیپوساکشن یک روش پرطرفدار جهت فرم دادن به اندام است و اغلب اوقات به همراه سایر تکنیک‌ها همچون جراحی بالا کشیدن صورت، ابدومینوپلاستی و جراحی لیفتینگ سینه انجام می‌گیرد. متداول‌ترین بخش‌هایی که با این تکنیک قابل درمان هستند می‌توان به چربی اطراف ران، باسن، لگن و شکم اشاره کرد. افراد با این جراحی می‌توانند زندگی سالم خود را در پیش گیرند و وزن نسبتا متعادل خود را حفظ کنند. معمولا انجام لیپوساکشن به عنوان گزینه جایگزین برای جراحی میانبر زدن معده یا سایر روش‌های کاهش قابل توجه وزن توصیه نمی‌شود.

چرا باید لیپوساکشن را انتخاب کرد؟


  • درصورتی که تمامی رژیم‌های لاغری و ورزش را امتحان کرده‌اید و همچنان در برخی از قسمت‌های اندام خود چربی سفت دارید.
  • لیپوساکشن یک جراحی بی‌خطر، سریع و مقرون به صرفه قلمداد می‌گردد.
  • زمان استراحت بعد از جراحی کم است.
  • چربی برای همیشه از بین خواهد رفت. چربی قابل بازگشت نیست.
  • امکان از سر گرفتن فعالیت‌های ورزشی بلافاصله بعد از جراحی لیپوساکشن میسر است.

افراد واجدشرایط جهت انجام جراحی لیپوساکشن


لیپوساکشن احتمالا ظاهر و اعتماد به نفس شخص را بالا می‌برد اما اساسا نباید توقعات بیش از اندازه‌ای از این نوع جراحی داشت. پیش از اقدام به انجام این جراحی بطور کامل و دقیق سطح انتظارات خود از نتیجه نهایی را با پزشک در میان بگذارید.

بیمارانی که وزن نسبتا متعادلی دارند و در قسمت‌هایی از اندام خود با چربی اضافی مواجه هستند، گزینه ایده‌الی برای لیپوساکشن به حساب می‌آیند. افراد می‌بایست از نظر فیزیکی سالم باشند، از تعادل روانشناختی برخوردار باشند و توقعات واقع بینانه‌ای از عمل جراحی داشته باشند. مهمتر از همه اینکه، برخورداری از پوست سفت و کشسان در نهایت فرم بهتری را حاصل می‌کند. (شاید پوست شل و آویزان را نتوان با فرم مورد انتظار بیمار تطابق داد، و احتمالا خارج کردن چربی اضافی نیازمند جراحی دوم است. این جراحی بر روی پوست جای زخم باقی می‌گذارد). در صورتی که به تازگی جراحی زیبایی انجام داده‌اید، یا اگر در ناحیه تحت درمان دچار کاهش گردش خون می‌شوید، یا اگر بیماری ریوی یا قلبی دارید، جراحی ساکشن لیپکتومی را به بیماران توصیه نمی‌کنیم. لیپوساکشن به تنهایی قادر به درمان چال و چوله‌های پوست موسوم به سلولیت نیست، با این حال برخی جراحان ممکن است تکنیک‌های دیگری را جهت بهتر کردن این مشکل به بیماران پیشنهاد کنند.

عمل جراحی لیپوساکشن


عمل لیپوساکشن

لیپکتومی به کمک ساکشن معمولا 1 یا 2 ساعت به طول می‌انجامد، با این حال زمان مورد نیاز ممکن است تغییر قابل توجه 30 دقیقه‌ای تا چند ساعتی داشته باشد و به حجم و میزان خارج کردن چربی از بدن بستگی دارد. جراح در ابتدای جراحی شکاف کوچکی درست به اندازه‌ای که بتواند لوله توخالی و مخصوص مکش را وارد بدن بیمار کند، ایجاد می‌کند. بخش انتهایی لوله به دستگاهی متصل است که خلاء شدیدی ایجاد می‌کند. درمان دستی به کمک این لوله و تا عمق لایه‌های چربی زیر پوستی انجام می‌گیرد تا از این طریق بتوان چربی را تجزیه و از اندام خارج کرد. بعضی مواقع خارج کردن تمام چربی مستلزم ایجاد برش‌های دیگر نیز می‌باشد. از دست دادن آب بدن طی لیپوساکشن امری طبیعی است و جایگزین کردن آب بدن جهت جلوگیری از شوک لازم است. در این مواقع مایعات از راه ورید به بدن بیمار تزریق خواهد شد و در صورت نیاز خون رسانی هم انجام خواهد گرفت (معمولا قبل از جراحی از خود بیمار خون گرفته می‌شود).

چه نوع چربی از طریق لیپوساکشن خارج می‌گردد؟


دو نوع چربی در بدن وجود دارد. فقط چربی زیر پوستی از بدن برداشته می‌شود.

  • چربی زیر پوستی: این چربی درست در زیر پوست قرار دارد؛ این چربی به مانند ضربه گیر پوست عمل می‌کند و محل ذخیره سازی انرژی محسوب می‌گردد. این نوع چربی با لیپوساکشن قابل درمان است
  • چربی ویسرال: این چربی در اطراف اندام‌های داخلی انباشته می‌شود. با لیپوساکشن نمی‌توان به این چربی دسترسی پیدا کرد و تنها از طریق رژیم غذایی و ورزش بعد از جراحی کاهش وزن قابل درمان است. بروز چربی ویسرال ارتباط زیادی با دیابت، فشارخون، سرطان و غیره دارد.

آماده سازی قبل از انجام جراحی


اگر تصمیم به انجام لیپوساکشن در بخش وسیعی از اندام خود دارید، حتما از قبل اقدامات لازم جهت گرفتن خون از بدن‌تان را با پزشک در میان بگذارید. در صورت نیاز می‌توان از خون خود بیمار جهت کمک به تامین خون و از دست رفتن سایر مایعات حین جراحی استفاده نمود. جراح برخی دستورالعمل‌های ویژه درباره نحوه آماده سازی قبلی جهت جراحی از جمله راهکارهای تغذیه‌ای، سیگار نکشیدن، مصرف کردن یا نکردن برخی ویتامین‌ها، قرص‌های آهن، و داروهای خاص را با بیمار درمیان می‌گذارد. درصورت هر گونه سرماخوردگی یا عفونت بخصوص عفونت پوستی، می‌بایست جراحی را به زمان دیگری موکول کرد. حتما ترتیبی دهید دوست یا اعضای خانواده شما را بعد از جراحی به منزل انتقال دهد یا دست کم یک یا دو روز از شما مراقبت کند.

اقدامات بعد از لیپوساکشن


حتما قبل و بعد از جراحی از اندام خود تعدادی عکس بگیرید و نتیجه کار را مقایسه کنید. ممکن است بعد از جراحی به مدت 1 تا 3 روز و جهت خارج کردن مایعات اضافی لوله‌ای از زیر پوست به داخل بدن فرو برده شود. لازم است به منظور پیشگیری از هر نوع ورم و خونریزی و همسازی پوست با فرم جدید، از کمربند طبی در ناحیه درمان شده استفاده شود. شاید لازم باشد به بنا به درخواست پزشک به مدت 2 تا 3 هفته پیاپی از این کمربند طبی استفاده کنید. احتمال دارد داروی آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت نیز توسط پزشک تجویز گردد.

خیلی توقع نداشته باشید بعد از عمل جراحی کاملا سرحال و سرخوش باشید. حتی ممکن است برای مدتی و بدلیل تزریق مایعات اضافی به بدنتان احساس سنگینی کنید. ناحیه درمان شده دچار ورم و کبودی خواهد شد و ممکن است احساس سوزش هم داشته باشید. این مشکل را می‌توان با تجویز داروهای مسکن تسکین داد، با این حال احساس درد و ناراحتی تا چند روز بعد از عمل اجتناب ناپذیر است. احتمال دارد موقتا در ناحیه درمان شده احساس کرختی و بی‌حسی کنید؛ خیلی نگران نباشید این شرایط بازگشت پذیر است. احساس افسردگی ظرف چند روز یا هفته بعد از جراحی کاملا طبیعی است. به یاد داشته باشید این وضعیت عادی است و با گذشت زمان احساس بهتر و راحت‌تری خواهید کرد.

بازگشت به شرایط عادی بعد از لیپوساکشن


بهبودی یک فرآیند تدریجی است. احتمالا به محض اینکه شرایط فراهم شود جراح اجازه راه رفتن را به شما خواهد داد (جهت کمک به پیشگیری از لخته بستن خون در پاها)، اما ممکن است به مدت 2 تا 4 هفته از انجام هر گونه فعالیت سنگین منع شوید. جای بخیه‌ها ظرف 5 تا 10 روز خوب خواهند شد و پیش بینی می‌شود بین 2 روز و 2 هفته بعد از جراحی بتوانید در محل کار حضور یابید. از سرگیری فعالیت‌های روزمره به شدت جراحی، احساس و پیشنهادات جراح بستگی دارد. باآنکه بیشتر ورم و بدرنگ شدن پوست ظرف 1 یا 2 ماه بعد از جراحی درمان خواهند شد، اما ممکن است برخی آثار ورم تا 6 ماه یا بیشتر نیز ادامه داشته باشد. پزشک به منظور بررسی پیشرفت درمان و نیاز به انجام جراحی دوم یک جلسه تکمیلی با بیمار ترتیب خواهد داد. در صورت مشاهده هر گونه خونریزی شدید یا افزایش ناگهانی درد یا هر نوع سوالی بلافاصله با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

کلیه لیپوساکشن‌ها با کمی ابهام و خطرات همراه هستند


مادامی که بیمار انتخاب دقیقی داشته باشد، اتاق جراحی به خوبی تجهیز شده باشد، و پزشک در زمینه جراحی لیپوساکشن و جراحی عمومی مهارت کافی داشته باشد، لیپکتومی با کمک ساکشن معمولا بی‌خطر خواهد بود.

با این وجود در موارد نادری این جراحی ممکن است خطرات جدی را در پی داشته باشد بخصوص اگر قرار باشد در یک جلسه چربی زیادی از بدن خارج گردد. آب آوردن بدن (که باید تخلیه شود) و آسیب دیدگی پوست از دیگر عوارض نادر اما احتمالی لیپوساکشن قلمداد می‌گردند. هرچند عوارض حاد به ندرت بروز می‌کنند، اما عفونت یا از دست رفتن زیاد آب بدن ممکن است به بیماری مزمن تبدیل گردد. جاهای زخم ناشی از عمل لیپوساکشن جزئی بوده و خیلی قابل مشاهده نیستند. به هر حال علیرغم مهارت بالای جراح ممکن است برخی مشکلات زیبایی برای بیمار اتفاق بیفتد. برخی از این مشکلات عبارت اند از موجدار شدن پوست در ناحیه تحت درمان، تغییر رنگدانه‌های پوستی (مانند بروز لکه‌های قهوه‌ای) که در صورت تماس با نورآفتاب ممکن است حالت مزمن پیدا کنند. بعضی مواقع عدم تقارن (فرم و کانتورینگ ناهموار پوست) نیازمند انجام جراحی دوم است.

برخی پرسش‌های متداول


آیا لیپوساکشن وزن بدن را پایین می‌آورد؟

اگرچه لیپوساکشن ذخایر چربی بدن را از بین می‌برد، اما تاثیری در کاهش وزن بیمار ندارد. این نوع درمان بیشتر برای افرادی توصیه می‌شود که در برخی قسمت‌های بدن چربی اضافی دارند و این چربی از طریق رژیم غذایی و ورزش قابل درمان نباشد. این جراحی کاهش وزن همیشگی را به همراه ندارد و نمی‌توان از آن به عنوان روش جایگزین سبک زندگی سالم حساب باز کرد.

آیا لیپوساکشن یک درمان همیشگی به حساب می‌آید؟

مادامی که سلول‌های چربی از بدن خارج گردند، دیگر قابل بازگشت نیستند. با این حال احتمال دارد برخی سلول‌های چربی پیشرفت کنند و نتایج درمان را کند کنند. بهتر است لیپوساکشن به صورت یک برنامه درمانی کامل اجرا گردد و رژیم غذایی و ورزش مکمل آن قرار گیرد.

چه بخش‌هایی از بدن را می‌توان با لیپوساکشن درمان کرد؟

این تکنیک در بسیاری از بخش‌های بدن کاربرد دارد. خانم‌هایی که با چربی اضافی در ناحیه شکم، لگن، سینه، بخش داخلی و بیرونی ران‌ها، دستان، زانو، گونه، باسن و گردن مواجه هستند، این جراحی ایده‌ال است. آقایان بیشتر از این تکنیک برای از بین بردن چربی شکمی، سینه، چانه و گردن و همچنین چربی پهلوی شکم استفاده می‌کنند.

فرآیند بهبودی به چه صورت است؟

جراحی لیپوساکشن معمولا به صورت سرپایی و با بیهوشی عمومی یا موضعی قابل اجرا است. در مورد بیهوشی موضعی باید بگوییم که اغلب اوقات بیمار ظرف یک ساعت از بیمارستان مرخص می‌شود. و در مواقع بیهوشی عمومی این زمان تا 3 ساعت هم به طول می‌انجامد. احساس درد به مدت 2 تا 4 روز بعد از جراحی عادی است. احتمال دارد کمی حساسیت بیمار را تا 4 هفته اذیت کند، اما قاعدتا این وضعیت می‌بایست پیش از هفته هشتم به حالت نرمال بازگردد.

نتایج لیپوساکشن به چه شکل است؟

اگر بیمار از پوست کشسان و ایده‌الی برخوردار باشد، نتایج درمان بهتر خواهد بود. بدلیل اینکه تنها برش جزئی بر روی اندام ایجاد می‌گردد، در نتیجه جای زخم هم جزئی خواهد بود. لیپوساکشن یک درمان موثر به حساب می‌آید و کمک می‌کند احساس بهتری نسبت به اندام خود داشته باشید. درباره مناسب بودن یا نبودن این جراحی حتما با یک جراح مجرب مشورت کنید.

هزینه جراحی

هزینه جراحی بسته به مدت زمان جراحی و مخارج جراحی دوم فرق می‌کند.

آیا جراحی دردآور است؟

لیپوساکشن یک جراحی دردآور نیست. طی جراحی برخی داروهای مسکن، آرامبخش و آنتی بیوتیک به بیمار تزریق خواهد شد. امروزه لیپوساکشن به صورت بیهوشی و بی‌حسی موضعی انجام می‌پذیرد. بسیاری از بیماران به این نوع جراحی و انجام دوباره آن اعتقاد دارند.

آیا چربی از بین رفته قابل بازگشت است؟

بدن انسان بعد از دوران بلوغ سلول‌های چربی جدید تولید نمی‌کند. چربی که از طریق لیپوساکشن برداشته می‌شود، قابل برگشت نیست. با این حال، در صورت اضافه وزن ممکن است چربی باقیمانده حجیم‌تر شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *