لیپوساکشن

بعضی از افراد ، علی رغم بهداشت مناسب و برخورداری از سطحمعمول سلامت ، دارای شکل نامتناسب بدن به دلیل تجمع موضعی چربی هستند .
این مناطق بیشتر حاصل صفات خانوادگی هستند تا عدم کنترل وزن یا سلامت . لیپوساکشن با لاغرکردن و شکل دادن مجدد بعضی از نواحی بدن از طریق خارج ساختن چربی های اضافی ، منجر به بهبود شکل بدن و نسبت های آن و در نهایت بهتر کردن خودانگاری ( تصویر فرد از خویشتن ) می گردد .

لیپوساکشن را می توان جهت کاستن تجمع چربی در نقاط زیر بکار گرفت رانها ، باس و پهلوها ، شکم و کمر ، قسمت فوقانی بازوها ، پشت ، قسمت داخلی زانوها ، ناحیه قفسه صدری ، گونه ها ، چانه ، گردن ، ساق پاها
لیپوساکشن گاهی اوقات به تنهائی انجام شده و در موارد دیگر همراه با سایر اعمال جراحی پلاستیک از قبیل لیفت صورت ، کوچک کردن سینه ها ، یا جراحی شکم انجام می پذیرد .

آنچه لیپوساکشن نمی تواند انجام دهد


لیپوساکشن درمانی برای چاقی نیست و جایگزین رژیم غذائی و ورزش نمی گردد . بعلاوه لیپوساکشن درمان موثری برای رفع سلولیت ( ناحیه فرورفته پوست معمولا روی رانها و باسن و پهلوها ) یا آویزان بودن پوست نمی باشد .

مراحل جراحی


بی هوشی : برای حفظ آسایش شما طی عمل جراحی ، داروهائی تجویز خواهد شد . گزینه ها شامل تسکین داخل ووریدی و بی هوشی عمومی هستند . پزشک شما ، بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد .

برش جراحی : لیپوساکشن از طریق برش های کوچک نامحسوس انجام می پذیرد . ابتدا یک محلول استریل به منظور کاستن از خونریزی و آسیب بافتی تزریق می گردد . سپس یک لوله توخالی باریک که کانولانا نامیده می شود از طریق این برش ها وارد شده و با حرکات جلو وعقب رفتن کنترل شده چربی های محل را شل می کند . این چربی که از محل خود جابجا شدهاست سپس بوسیله ی مکش با دستگاه خلاء یا سرنگ متصل به کانولا کشیده می شود .

ملاحظه ی نتایج : پس از برطرف شدن تورم و تجمع مایع که معمولا پس از لیپوساکشن رخ می دهد ، بهبود شکل بدن واضح خواهد بود . چنانچه رژیم غذائی بهداشتی و حرکات ورزشی رعایت شوند ، از بین رفتن چربی اضافی دائمی خواهد بود . ولیکن افزایش زیاد وزن ممکن است یک نتیجه مطلوب را تغییر دهد .

مخاطرات لیپوساکشن


تصمیم برای انجام لیپوساکشن بسیار فردی بوده و شما باید تصمیم بگیرید که فوائد عمل منطبق با اهداف شماست ، و آیا مخاطرات و عوارض احتمالی برای شما قابل پذیرش است ؟ جراح پلاستیک شما و یا پرسنل درمانی جزئیات مخاطرات همراه با این عمل را برای شما توضیح خواهد داد . از شما خواسته می شود که برگه ی رضایت را امضاء کنید که نشان می دهد شما نوع عمل جراحی خود و مخاطرات و عوارض محتمل را کاملا فهمیده اید . بعضی از مخاطرات عمل لیپوساکشن شامل موارد زیر هستند :

– طرح خارجی ناصاف – چین خوردگی یا پوست شل – آسیب پوست یا عصب – رنگ غیر طبیعی – عفونت – لخته های چربی – لخته های خونی – از دست دادن بیش از حد مایع یا تجمع بیش از حد مایع – جوشگاه نامطلوب – سوختگی حرارتی ناشی از اولتراسوند ( در موارد تکنیک لیپوپلاستی با کمک اولتراسوند ) – خطرات بی هوشی – خونریزی ( هماتوم ) – تغییرات حس پوست – تغییر رنگ یا تورم – عدم قرینگی – درد که ممکن است طولانی مدت باشد – آسیب به عناصر عمقی تر از قبیل : اعصاب ، عروق خونی ، عضلات ، ریه ها ، و احشاء شکمی – اشکال در ترمیم زخم – تورم طولانی مدت پاها – ترومبوز( لخته ) ورید عمقی ، عوارض قلبی و ریوی – احتمال نیاز به جراحی مجدد

دوره ی بهبودی


پس از خاتمه ی عمل جراحی ، یک لباس فشاری یا بانداژ الاستیک ممکن است روی محل عمل بسته شود . اینها به کنترل تورم و فشردن پوست به اندازه ی شکل جدید بدن کمک می نمایند . بعلاوه ممکن است درن های کوچک موقتا از برش های موجود قبلی ، در زیر پوست گذارده شوند تا مایع یا خون جمع شده را تخلیه نمایند .

نکته ویژه : گاهی اوقات برای کاهش پوست اضافه ، انجام اعمال جراحی ثانویه توصیه می گردد . هنگامیکه مقادیر زیاد ( غالبا بیش از 5 لیتر چربی ) ساکشن گردد باید ملاحظات خاصی را در نظر داشت

نتایج طولانی مدت خواهند بود؟


ممکن است ماهها طول بکشد تا ورم ناشی از عمل کاملا برطرف شود . با ایجاد این وضعیت ، حصول شکل جدید شما و بهبود خودانگاری ( تصور ذهنی فرد از خودش ) به تدریج افزایش خواهد یافت . احساس رضایتی که شما از عمل اولیه لیپوساکشن حس می نمائید ، مادامیکه وزن خود را کنترل کرده و روش زندگی سالم داشته باشید ادامه خواهد یافت . افزایش چشمگیر وزن ممکن است نتیجه ی عمل را معکوس نماید . پس از لیپوساکشن ، بدن باریک تر و متناسب تر شما ، انعکاس بهتری از زندگی سالم و فعال شما خواهد بود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *