مراحل جراحی زیبایی گوش(اتوپلاستی)برای زیبایی حالت گوش بانتایج عالی

عمل زیباییی گوش

اتوپلاستی که به عنوان عمل جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می‌شود، یک روش برای تغییر شکل، حالت یا اندازه گوش‌ها می‌باشد. اگر به خاطر فاصله‌ای که گوش‌هایتان از سرتان جلوآمدگی دارد رنج می‌برید، می‌توانید اتوپلاستی را انتخاب کنید. اگر گوش یا گوش‌های شما به خاطر یک آسیب یا نقص مادرزادی بد شکل هستند هم می‌توانید اتوپلاستی را در نظر داشته باشید. اتوپلاستی می‌تواند پس از این که گوش‌ها به اندازه کامل خود رسیدند، در هر سنی انجام شود- معمولا پس از 5 سالگی- از اواسط دوران کودکی. در بعضی موارد عمل جراحی گوش در اوایل 3 سالگی انجام می‌شود. در بعضی از سایت‌های متخصصان حلق و بینی ذکر شده که ” عمل جراحی گوش را می‌توان  از سن 5 یا 6 سالگی بر روی کودکان انجام داد تا شکل گوش‌های بزرگ یا بیرونزده از دو طرف سر در آنها اصلاح شود.” (جراحی زیبایی گوش – دکتر جعفری پور)

اتوپلاستی به تغییر شکل لاله گوش یا گوش بیرونی از طریق عمل جراحی برمی‌گردد. هدف ممکن است اصلاح کردن یک بد شکلی یا بهبود ظاهر باشد. جراحی ترمیمی شامل ترمیم گوش بیرونی پس از یک تصادف یا به خاطر یک بد شکلی مادرزادی می‌باشد. در هر صورت پینینگ گوش‌ها برای این که آنها بهتر به نظر برسند، یک روش زیبایی است.گوش‌های برجسته ممکن است برای کودکان اذیت کننده باشد که می‌تواند یک موضوع تهدید کننده باشد. اگر گوش‌ها بیش از 2 سانتی‌متر از جانب سر بیرون باشند، می‌توانند برجسته تلقی شوند. اتوپلاستی بیشتر در دوران کودکی رایج است اما می‌تواند برای هر سنی از بیماران انجام شود.  برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شمارهما تماس حاصل فرمایید.

اتوپلاستی 


یک جراح از تکنیک‌های اتوپلاستی برای اصلاح، بازسازی یا جایگزینی یک گوش یا لاله گوش بد شکل، معیوب یا از بین رفته استفاده می‌کند.گوش‌های یک کودک می‌تواند ظرف 6 ماه به طور موفقیت آمیزی به عقب برگردد. برای نتایج بهتر، اتوپلاستی باید پس از این که گوش‌ها به اندازه کاملشان رسیدند انجام شود،که این به صورت طبیعی در 5 سالگی رخ می‌دهد. عمل جراحی می‌تواند برای ایجاد پیچه‌های از بین رفته، غضروف را بازسازی کرده و گوش را به سر نزدیک‌تر کند.

انواع اتوپلاستی


بزرگ کردن گوش

زمانی لازم است که لاله گوش رشد نکرده یا وجود نداشته باشد. این حالت میکروتیا نام دارد.

اتوپکسی

عقب برگرداندن گوش برای گوش‌های خیلی صاف و بیرون آمده.

کوچک کردن گوش 

لاله گوش را وقتی خیلی بزرگ باشد، کوچک می‌کنند. وقتی که گوش‌ها خیلی بزرگ باشند، این حالت ماکروتیا نام دارد.

چرا اتوپلاستی انجام می‌شود؟


شما می‌توانید اتوپلاستی را در نظر بگیرید اگر :

 • گوش یا گوش‌های شما خیلی از سرتان بیرون آمده باشند.
 • گوش‌هایتان نسبت به سرتان بزرگ است.
 • از عمل جراحی قبلی گوش ناراضی هستید.
 • اتوپلاستی به خاطر حداکثر تقارن، معمولا روی هر دو گوش انجام می‌شود.
 • اتوپلاستی در هر سنی پس از اینکه گوش‌ها به سایز کامل خود رسیدند می‌تواند انجام شود- معمولا پس از 5 سالگی.
 • اتوپلاستی محل گوش‌های شما یا توانایی شما برای شنیدن را تغییر نخواهد داد.

کاندیدهای اتوپلاستی


کاندیدهای اتوپلاستی ممکن است افرادی باشند که به خاطر گوش‌هایشان احساس خجالت می‌کنند و می‌خواهند که ظاهر آنها را بهبود بخشند. اگر چه این عمل اکثرا روی کودکان 4 تا 14 سال انجام می‌شود اما می‌تواند برای همه سنین مفید باشد.گوش‌ها تقریبا تا سن 4 سالگی کاملا رشد می‌کنند و جراحی اولیه می‌تواند مانع مسخره شدن کودک در مدرسه شود. این نکته هم مهم است که شما در وضعیت سلامت عمومی خوبی باشید و انتظارات واقع بینانه‌ای درباره نتیجه عمل داشته باشید. درباره اهداف اتوپلاستی‌تان با شما صحبت خواهد شد تا بدانید که با عمل به چه نتیجه‌ای می‌رسید.

چگونه برای اتوپلاستی آماده شوید؟


در ابتدا، با یک جراح پلاستیک درباره اتوپلاستی صحبت کنید. در طی اولین ویزیت، جراح پلاستیک شما احتمالا:

 • سابقه پزشکی شما را بازنگری خواهد کرد: برای پاسخ دادن به سوالات مربوط به وضعیت پزشکی گذشته و فعلی، خصوصا هر نوع عفونت گوش، آماده شوید. هر دارویی که مصرف می‌کنید یا اخیرا مصرف کرده‌اید را بگویید، همچنین هر عمل جراحی که داشته‌اید.
 • یک معاینه فیزیکی انجام دهد: برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک گوش‌های شما را معاینه خواهد کرد. از جمله موضع آنها، اندازه، شکل و تقارن. همچنین ممکن است پزشک برای پرونده پزشکی شما یک عکس از گوش‌هایتان بگیرد.
 • در مورد توقعات شما صحبت کند: درباره علت این که شما اتوپلاستی می‌خواهید و چه انتظاری از ظاهر خود پس از عمل دارید صحبت کنید. مطمئن شوید که خطرها را فهمیده‌اید، مثل احتمال تغییر بیش از حد.

قبل از اتوپلاستی ممکن است لازم باشد که شما 

 • استعمال دخانیات را متوقف کنید: استعمال دخانیات گردش خون در پوست را کاهش داده و می‌تواند روند بهبودی را کند کند. اگر دخانیات مصرف می‌کنید، پزشک شما توصیه می‌کند که قبل از انجام عمل و در مدت دوره بازیابی ، مصرف آن را متوقف کنید.
 • از داروهای خاص پرهیز کنید: شاید لازم باشد که شما از آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی که خونریزی را افزایش می‌دهند، پرهیز کنید.
 • در مدت بازیابی کمک بگیرید: ترتیبی بدهید که یک نفر پس از عمل شما را به منزل برده و شب اول را پیش شما بماند.

در حین اتوپلاستی


تکنیک‌های اتوپلاستی بر اساس این که چه نوع اصلاحی لازم است، متفاوت هستند. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می‌کند، محل برش‌ها و زخم‌های ناشی از آن را تعیین خواهد کرد. پزشک شما ممکن است برش‌ها را روی این نقاط بزند:

 • پشت گوش شما
 • در داخل چین داخلی گوش شما

پس از زدن برش ها ،پزشک شما غضروف و پوست اضافی را بر می‌دارد. او سپس غضروف را به جای مناسبی برمی‌گرداند و با بخیه‌های داخلی آن را محکم می‌کند. از بخیه‌های اضافی برای بستن برش‌ها استفاده می‌شود. این عمل معمولا حدود دو ساعت طول می‌کشد.

تغییر چهره آنی پس از اتوپلاستی


بیمارانی که تغیر شکل زیبایی گوش انجام داده‌اند همیشه درباره این که بلافاصله پس از این نوع جراحی پلاستیک چگونه به نظر می‌رسند،کنجکاوند. برای پاسخ دادن به این سوال، عکس‌هایی را آماده کرده‌ایم که نشان می‌دهد بیماران اتوپلاستی در مجموع چه چیزی را تجربه کرده‌اند. این تصاویر یک بیمار خانم را نشان می‌دهند که برای گوش‌های بیش از حد برجسته با استفاده‌ از تکنیک‌هایی که در بالا ذکر شد، پینینگ گوش انجام داده است. این تصاویر ظاهر او را پس از گذشت چند دقیقه از انجام موفقیت آمیز عمل اتوپلاستی، درست قبل از انجام پانسمان فشاری نشان می‌دهند. همانطور که می‌بینید او کاملا راحت به نظر می‌رسد. همچنین مشاهده می‌کنید که گوش‌های او کمترین میزان ورم و کبودی را دارند. آنها به وضوح بیش از حد اصلاح شده‌اند به طوری که باید یک نمونه در تغییر شکل زیبایی گوش بشوند. اما گوش‌‌ها پش از گذشت هفته‌ها تا ماه‌ها شل می‌شوند.

پس از اتوپلاستی


پس از اتوپلاستی، گوش‌های شما جهت محافظت و نگهداری باند پیچی می‌شوند. شاید کمی احساس ناراحتی و خارش داشته باشید. داروهای ضد دردی که پزشکتان تجویز کرده را تهیه کنید. اگر داروهای ضد  درد را استفاده کرده و ناراحتی شما افزایش یافت، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. برای این که به گوش‌هایتان فشار وارد نشود، از خوابیدن به پهلو اجتناب کنید. همچنین سعی کنید که جای برش‌ها را مالش نداده و بیش از حد فشار ندهید. پیراهن‌های دکمه دار یا یقه گشاد بپوشید. چند روز پس از انجام اتوپلاستی، پزشک پانسمان شما را باز می‌کند. احتمالا گوش‌های شما متورم و قرمز باشند. لازم است که شما به مدت دو تا شش هفته برای پوشاندن گوش‌هایتان موقع خواب، یک هدبند گشاد ببندید. این کار کمک می‌کند که هنگام چرخیدن در رختخواب گوش‌هایتان به جلو کشیده نشوند. درباره این که چه زمانی باید بخیه‌های شما کشیده شوند با پزشکتان صحبت کنید. برخی از بخیه‌ها در خودشان آب می‌شوند.برخی دیگر پس از چند هفته از انجام عمل باید در مطب پزشک کشیده شوند. از پزشکتان بپرسید که چه موقعی می‌توانید به فعالیت‌های روزانه‌ تان مثل شست و شو یا فعالیت‌های فیزیکی ادامه دهید.

ریکاوری


بیماران برای چند روز پس از عمل جراحی به باند پیچی شدن گوش‌هایشان نیاز خواهند داشت.آنها هنگامی که باند پیچی انجام شود، نمی‌توانند موهای خود را شست و شو دهند. پس از باز کردن باند‌ها، یک هدبند گشاد اما محافظ، گوش‌ها را هنگام شب می‌پوشاند. این کار به برداشته شدن فشار از روی گوش‌ها کمک خواهد کرد. هدبند باید شل بسته شود برای این که اگر بیمار هنگام خواب تکان خورد،گوش‌ها از این که به طرف جلو کشیده شوند، محافظت شوند. فرد می‌تواند پس از گذشت یک هفته از عمل به مدرسه یا سرکار برگردد. فعالیت‌های عادی و ورزش می‌توانند پس از دو هفته دوباره شروع شوند. بیماران در طول دوره ریکاوری باید از انجام فعالیت‌هایی که می‌توانند باعث زخم شدن یا آسیب گوش‌ها شوند اجتناب کنند. حداقل به مدت ۳ ماه باید از انجام ورزش‌های تماس فیزیکی مثل جودو، راگبی یا فوتبال اجتناب شود. باید به مدت ۸ هفته پس از جراحی از شنا کردن دوری شود. بی‌حسی پس از جراحی به ندرت ممکن است چندین هفته ادامه یابد و کبودی خفیف می‌تواند تا ۲ هفته وجود داشته باشد. گوش‌ها ممکن است تا چندین ماه سفت باشند. احساس درد، خصوصا هنگام شب می‌تواند تا چند ماه ادامه یابد.

نتایج اتوپلاستی


هر کسی که اتوپلاستی تغییر شکل گوش را مطرح می‌کند باید از این حقیقت آگاهی داشته باشد که گوش‌های شما در طی چند هفته اول پس از جراحی، بیش از حد اصلاح شده به نظر خواهند رسید. این کار عمدا انجام می‌شود، به خاطر در نظر گرفتن شل شدن غضروف گوش که ناگزیر در چند ماه اول اتفاق می‌افتد. اگر اصلاح بیش از حد گوش‌ها هنگام عمل انجام نشود، در معرض خطر از دست دادن بهبودی که در ابتدا به نظر می‌رسید حاصل شده است، قرار می‌گیرید. اصلاح بیش از حد از لحاظ دیداری به چه معناست؟ در روزها تا هفته‌های اول پس از جراحی، به نظر می‌رسد که گوش‌ها تا حدی به دو طرف سر چسبیده‌اند. هرگونه زاویه‌دار بودن لاله گوش از کنار سر و نشانه‌های واقعا برجسته ساختاری طبیعی روی سطح گوش به وضوح قابل مشاهده است. اجازه ندهید که این مورد شما را نگران کند. این چیزی است که انتظار می‌رود گوش‌ها در اوایل روزهای پس از عمل به نظر برسند. همچنان که روزها و هفته‌ها سپری می‌شوند، گوش‌ها شکل مطلوب خود را می‌گیرند و خطوط خارجی سطحی طبیعی‌تر به نظر می‌آیند.

آیا جای بخیه مشخص خواهد بود؟


به طور کلی، اتوپلاستی زیبایی می‌تواند به طور کامل از پشت گوش‌ها انجام شود به طوری که اثر زخم از لحاظ بصری به حداقل می‌رسد. تصاویر نمونه در اینجا، این نقاط را از لحاظ دیداری نشان می‌دهد. همانطور که در تصاویر قبل و بعد از عمل اتوپلاستی زیبایی گوش این بیمار مرد می‌بینید، برش‌ها در قسمت پشتی گوش زده شده و چندان قابل مشاهده نیستند. پس از گذشت چند ماه از بهبودی، این زخم‌ها کمتر قابل دیدن می‌باشند. حتی وقتی که کسی مستقیما پشت سر شما ایستاده باشد به سختی قابل تشخیص خواهند بود.

خطرها


اتوپلاستی خطرات مختلفی را در بر دارد، از جمله:

 • جراحت: در حالی که زخم‌ها دائمی هستند، آنها احتمالا پشت گوش‌های شما یا در داخل شیارهای گوش‌هایتان پنهان می‌شوند.
 • عدم تقارن در جایگذاری گوش: این حالت می‌تواند به خاطر تغییرات رخ داده در طول دوره بهبودی اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است عمل جراحی موفق به اصلاح عدم تقارنی که از قبل وجود داشته نشود.
 • تغییرات در حس پوست: در طی اتوپلاستی، تغییر حالت گوش‌های شما می‌تواند موقتا روی حس پوست آن قسمت اثر بگذارد. تغییرات به ندرت دائمی هستند.
 • مشکلات همراه با بخیه: بخیه‌های استفاده شده برای حفظ شکل جدید گوش‌ها ممکن است مسیر خود را به سطح پوست برسانند و لازم است که حذف شوند. این می‌تواند باعث التهاب پوست شود. در نتیجه ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید.
 • اصلاح بیش از حد: اتوپلاستی می‌تواند خطوط غیر طبیعی ایجاد کند به طوری که به نظر می‌رسد گوش به عقب متصل شده است.

مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، اتوپلاستی خطر خونریزی، عفونت و یک واکنش بد به بیهوشی را در پی دارد. همچنین ممکن است یک واکنش آلرژیک به نوار چسب‌های جراحی یا دیگر مواد استفاده شده در حین یا بعد از عمل داشته باشید.

هزینه اتوپلاستی چقدر است؟


هزینه عمل جراحی بسته به موقعیت، جراح و میزان ترمیم مورد نیاز متفاوت است. نظر به این که اتوپلاستی ممکن است بر خلاف جراحی زیبایی، یک جراحی ترمیمی تلقی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *